Nauka

Kosmiczny bigos

Wszyscy chcą w Kosmos

Rakieta Perun (wizualizacja) poleci w tym roku w pierwszy lot testowy. Rakieta Perun (wizualizacja) poleci w tym roku w pierwszy lot testowy. Space Forest
Kto zbuduje taniej rakietę, która wyniesie na orbitę okołoziemską większy ładunek, wygra kosmiczny wyścig. Rozgrywką są loty suborbitalne, lecz i te zmieniają się w zawody, w których startują rządowe agencje, prywatne firmy, studenci i amatorzy.
Start potężnej rakiety Ariane 5, z której korzystają wszystkie misje Europejskiej Agencji Kosmicznej.Spotting973/Wikipedia Start potężnej rakiety Ariane 5, z której korzystają wszystkie misje Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Dwa lata temu rakieta Bursztyn poszybowała w niebo na 15 km. Osiągnęła pułap założony przez konstruktorów z warszawskiego Instytutu Lotnictwa (ILOT), po czym jej górny człon, w którym ulokowano instrumenty badawcze, wylądował na terenie poligonu w Drawsku. Instytut nawiązuje tym lotem do swojego programu rakietowego z lat 60.–70., kiedy do pomiarów temperatury oraz prędkości i kierunku wiatru prawie 240 razy użyto rakiet meteorologicznych z serii Meteor. Jedna z nich (Meteor-2K) ustanowiła 7 października 1970 r.

Polityka 3.2019 (3194) z dnia 15.01.2019; Nauka; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Kosmiczny bigos"

Czytaj także

Ludzie i style

Związki romantyczne: zachowania, które wydają się normalne, a są toksyczne

Zdarza się, że mylimy zachowania, które są do zaakceptowania, z takimi, które stopniowo nasze związki wyniszczają.

Polityka.pl
13.05.2017