Nauka

Chrząszcz już nie brzmi w trzcinie

Zagłada owadów

Owady są tak liczne i tak wszędobylskie, że zdają nam się stałym i odwiecznym elementem naszego świata Owady są tak liczne i tak wszędobylskie, że zdają nam się stałym i odwiecznym elementem naszego świata AKG/North Wind Picture Archive / EAST NEWS
Liczba owadów i płazów gwałtownie spada. Dzieje się tak prawdopodobnie na całym świecie z jednej przyczyny: działalności człowieka.
W obliczu znanych już zagrożeń ludzie muszą po prostu się posunąć, pozostawiając na znacznych obszarach przyrodzie czas na wytchnienie i regenerację.Archiwum W obliczu znanych już zagrożeń ludzie muszą po prostu się posunąć, pozostawiając na znacznych obszarach przyrodzie czas na wytchnienie i regenerację.

To był smutny dzień dla wszystkich badaczy i miłośników przyrody – 19 marca ubiegłego roku w rezerwacie Ol Pejeta u podnóży góry Kenia padł ze starości w wieku 45 lat Sudan – ostatni na Ziemi męski osobnik nosorożca białego północnego. Tak zakończyła się naturalna egzystencja tego niezwykłego (pod)gatunku, bo choć żyją jeszcze dwie starzejące się samice (Fatu i Najin), nikt już nie będzie mógł być ojcem ich potencjalnych dzieci. Owszem, można myśleć o zapłodnieniu in vitro lub hybrydyzacji z samcem południowego białego nosorożca, ale będzie to już sztuczne podtrzymanie gatunku przy życiu, a nie jego naturalne trwanie.

Polityka 10.2019 (3201) z dnia 05.03.2019; Nauka ; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Chrząszcz już nie brzmi w trzcinie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Olimpiada inna niż wszystkie

Potwierdza się reguła: drugi tydzień olimpijskiej rywalizacji jest dla Polaków bardziej udany niż pierwszy. Ale wiele wskazuje na to, że do niedużej średniej jedenastu medali z poprzednich igrzysk tym razem nie dociągniemy.

Marcin Piątek
03.08.2021