Nauka

Słodka ruletka

Groźna diabulimia

Diabulimia to manipulowanie dawkami insuliny w celu zmniejszenia masy ciała. Diabulimia to manipulowanie dawkami insuliny w celu zmniejszenia masy ciała. Getty Images
Wielu młodych chorych na cukrzycę, aby schudnąć, manipuluje dawkami insuliny. I ryzykuje życie. Rodzice i lekarze najczęściej nie są tego świadomi. Bo nie wiedzą, że istnieje coś takiego jak diabulimia.
Czym się kończy zmniejszanie dawek insuliny w obawie przed tyciem? Bardzo groźnymi konsekwencjami.dolgachov/PantherMedia Czym się kończy zmniejszanie dawek insuliny w obawie przed tyciem? Bardzo groźnymi konsekwencjami.

Milion funtów przeznaczyła Narodowa Służba Zdrowia (NHS) w Wielkiej Brytanii na pogłębione badania nad diabulimią. U nas nawet lekarze nie są zorientowani, czego dotyczy ten problem, choć z szacunków wynika, że diabulimią może być dotknięty nawet co trzeci nastolatek z cukrzycą typu 1.

Małgorzata Rudnik napisała o diabulimii w internecie. Z autopsji. W 9. roku życia rozpoznano u niej młodzieńczą cukrzycę i kiedy była nastolatką z trudem radziła sobie ze związanym z tą chorobą ostrym reżimem.

Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Mężczyzna w związku. Jak to działa?

Jacek Masłowski o niespełnionych oczekiwaniach mężczyzn wobec kobiet oraz kobiet wobec mężczyzn.

Anna Dobrowolska
23.05.2017
Reklama