Dni Teresy Czerwińskiej w fotelu ministra finansów wydają się policzone. Nie potrafi wykrzesać z siebie entuzjazmu do „piątki Kaczyńskiego” ani, co gorsza, znaleźć pieniędzy na jej sfinansowanie. Brakuje, z grubsza licząc, 70 mld zł.
„Piątka Kaczyńskiego” to weksel zastawiony na naszej przyszłości, ogromne obciążenie finansów publicznych ograniczające nasze możliwości rozwojowe na lata.
Rząd robi, co może, by obrzydzić nauczycieli. Jeśli mu się uda, zrzuci na „belfrów – egoistów” odpowiedzialność za skutki nieudanej reformy systemu oświaty.
Prokurator od „bliźniaczych wież” awansowana, czyli: jej się to po prostu należało.
Widok konwulsji Izby Gmin w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest deprymujący z kilku powodów.
Polska ustawa o zwierzętach doświadczalnych utrzymana jest w duchu utylitaryzmu: najważniejsze są korzyści, jakie z badań naukowych odnosi ludzkość.
Odkąd PiS doszedł do władzy, dyplom toruńskiej uczelni Tadeusza Rydzyka jest więcej wart niż najlepszych polskich i zagranicznych uniwersytetów.
Oddalił się od dawnych przyjaciół, zmęczyło go jego własne pokolenie, rozczarowała wolna Polska. Oto dlaczego Zbigniew Bujak wstąpił w szeregi Wiosny.
Posadowienie polityki na fundamencie przekonania o własnej moralnej wyższości nie służy naprawie państwa. Spycha je za to w stronę całkowicie czczych bitew na proste, by nie rzec: prostackie, hasła i najczystsze emocje.
Parlament Europejski przyjął dyrektywę o prawie autorskim. Ponaddwuletnia, pełna dramatycznych zwrotów batalia legislacyjna dobiegła końca. Ale prawdziwa rozgrywka o przyszłość świata w dobie cyfrowej rewolucji dopiero przed nami.
Rozmowa z prof. Anną Izabelą Brzezińską o tym, dlaczego Polacy nie akceptują adopcji dzieci przez pary jednopłciowe.
„Kompozycja w brązie pt. Rzeź wołyńska” to pomnik, którego nikt nie chce. Od lat jeździ po Polsce. Po drodze prowokuje do wojenek po wojnie.
Jak Staszek Czerczak, niegdyś wygolony na glanc faszysta, zapuścił brodę i zaczął naprawiać siebie i świat.
Prezesi banków należą do grupy najlepiej zarabiających menedżerów. Kto im płaci milionowe gaże? I za co?
Rozmowa z prof. Jackiem Jassemem, kierownikiem Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, o leczeniu raka w Polsce.
Za sprawą Beniamina Netanjahu wtorkowe wybory do Knesetu nie będą starciem politycznym, lecz egzystencjalnym. Izraelska demokracja poszła na wojnę.
Skandal z kupowaniem miejsc na czołowych uniwersytetach w USA tylko potwierdził, że mit Ameryki równych szans odszedł w niepamięć. Najgorzej być białym z nizin drabiny.
Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern obiecała rodakom odmienny sposób uprawiania polityki. Na czym on polega, zobaczyliśmy po zamachach w Christchurch.
Litwini znaleźli najskuteczniejszy jak dotąd sposób na obronę przed rosyjską agresją informacyjną: obywatelski zryw w internecie.
Jak się mieszkało, co jadało, co nosiło i jak spędzało czas.
Mija 80-lecie narodzin I Republiki Słowacji, kraju, o którym Słowacy woleliby zapomnieć.
Poszukujący nieśmiertelności alchemicy mieli na nią różne recepty. Ci z Zachodu stawiali na kamień filozoficzny. Ci ze Wschodu – jak dowiodło znalezisko z Luoyangu – na eliksiry życia.
Miasto jest jedną z najciekawszych i najważniejszych ludzkich innowacji. Nic dziwnego, że fascynuje artystów, uczonych i zwykłych turystów. Efektem takiej fascynacji są dwie biografie Krakowa, polskiego arcymiasta.
Wielu młodych chorych na cukrzycę, aby schudnąć, manipuluje dawkami insuliny. I ryzykuje życie. Rodzice i lekarze najczęściej nie są tego świadomi. Bo nie wiedzą, że istnieje coś takiego jak diabulimia.
Jak dzięki odwołaniu do Jana Pawła II udało się zdjąć z polskiej listy zakazanych dopalaczy lokalny napój z południowego Pacyfiku.
Miliarder Dariusz Miłek dopiął swego. Sponsorowany przez niego kolarski team wjechał do zawodowej elity.
Film „Jutro albo pojutrze” idealnie oddaje klimat jazdy na deskorolce.
Olśniewająco dojrzały debiut Węgra László Nemesa sprzed czterech lat przyniósł mu Oscara, śrubując oczekiwania co do kolejnego projektu.
Inscenizacja „Mein Kampf” jest wierna tekstowi książki, w której Adolf Hitler wyłuszcza poglądy, które potem jako oficjalna ideologia III Rzeszy stały za II wojną światową i Holokaustem.
Artystka podąża ścieżką indywidualną i daje wiarę, że nawet wobec zjawisk, które nas przerastają i napawają lękiem, możemy nabrać zdrowego dystansu.
Opowieść o upadłej Rosji snuje studio z Ukrainy, nie jest to bez znaczenia; warto patrzeć uważnie.
Koszmar, ale jakże słodką zapewnia satysfakcję z najmniejszych nawet postępów.
Udany powrót łowców demonów Dantego i Nero, którym tym razem towarzyszy tajemniczy pan V.
Niepokojąca, wizyjna, a przy tym diablo śmieszna powieść Antrima to na poły portret współczesnej Ameryki, na poły zaś dystopia, wykorzystująca motywy z Kafki, Huxleya czy Goldinga.
Øyehaug trochę mruga okiem do czytelnika, ale też serio mówi, że czas męskich narracji się skończył, że teraz pora na kobiecą opowieść.
Historia nie ma żadnej fabularnej dynamiki, obraca się wokół mikrohistorii z życia bohaterek ujętych w balladowo-prorocką opowieść
Lata nie odebrały tym nagraniom świeżości i wciąż wyczuwanej radości wspólnego muzykowania.
Jest pięknie wyeksponowana rasowa gitara i mocny, stylowy wokal.
Senny, ale melodyjny styl, ubrany w delikatne i łagodne, naturalnie płynące formy.
Obiekty, które znalazły się w finale ósmej edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI, łączy jedno: wstrzemięźliwość i elegancja. Tylko tyle i aż tyle. Już we wtorek 28 maja wieczorem dowiemy się, które z nich znalazły szczególne uznanie w oczach jurorów i naszych internautów.
Zapowiadany finał „Gry o tron” przypomina, że praca na planie popularnego serialu czy filmu jest dziś jak udział w tajnej operacji na międzynarodową skalę.
W kulturze jest miejsce na film patriotyczny, katolicki, lewicowy i na prowokację – deklaruje Radosław Śmigulski, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Zawierał niezliczone „ja”, ale można go zrozumieć jedynie w całej złożoności – mówi o Józefie Czapskim autor jego nowej amerykańskiej biografii „Prawie nic” Eric Karpeles.
Lata 80. to scena generalna, na której łatwo było, jak pisze z przekąsem Sobolewski, zostać artystą.
Czy twórczość literacka to zawód? Pasja? A może zwykła fanaberia?
Ludzie na ulicach zbierali niedopałki. Kobiety nosiły futra, jakich nigdy nie widziałem.
Postępująca profesjonalizacja nauki i „korporatyzacja” uniwersytetów mają wiele zalet.
Żarty? Oczywiście, ale już tylko w felietonie. Na co dzień żarty się skończyły.
Nie wiem, co LGBT posłance Kruk zrobiło, i nie chcę wiedzieć, bo muszą to być rzeczy straszne.
Nowych kadr potrzeba nie tylko w szpitalach, ale także w stadninach koni.
Łazienka XXI wieku to coś pomiędzy spa, gabinetem lekarskim a technologicznym centrum dowodzenia.
Nie na temat
„Piątka Kaczyńskiego” to weksel zastawiony na naszej przyszłości, ogromne obciążenie finansów publicznych ograniczające nasze możliwości rozwojowe na lata.