Świat

Ukraińska tragikomedia

Kto zostanie prezydentem Ukrainy?

Członkowie lokalnej komisji odwiedzają wyborców na wsi w obwodzie iwanofrankiwskim. Członkowie lokalnej komisji odwiedzają wyborców na wsi w obwodzie iwanofrankiwskim. Kacper Pempel/Reuters / Forum

W drugiej turze wyborów prezydenckich na Ukrainie spotkają się komik Wołodymyr Zełenski (ok. 30 proc.) i walczący o reelekcję Petro Poroszenko (16 proc.), tak wynika z niekompletnych jeszcze wyliczeń. Przedwyborcze sondaże przewidziały taką ewentualność, ale teraz żarty się skończyły. O rozstrzygnięciu może zdecydować 36 proc. wyborców, którzy nie poszli głosować w pierwszej turze, bo nie mieli na kogo albo nie chcieli wybierać Poroszenki, ale Zełenskiego także nie. A może chcieli wysłać prezydentowi ostrzeżenie, że jego styl rządzenia ich nie zadowala.

Polityka 14.2019 (3205) z dnia 02.04.2019; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Ukraińska tragikomedia"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021