Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Słaba sieć

Tak się leczy raka w Polsce

Prof. Jacek Jassem Prof. Jacek Jassem Łukasz Głowala / Forum
Rozmowa z prof. Jackiem Jassemem, kierownikiem Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, o leczeniu raka w Polsce.
Od lat odstajemy od średniej unijnej w wynikach leczenia raka. Mierzy się je odsetkiem pięcioletnich przeżyć, które są u nas przeciętnie o 10–12 punktów procentowych mniejsze niż średnia unijna.PantherMedia Od lat odstajemy od średniej unijnej w wynikach leczenia raka. Mierzy się je odsetkiem pięcioletnich przeżyć, które są u nas przeciętnie o 10–12 punktów procentowych mniejsze niż średnia unijna.

JOANNA SOLSKA: – Ministerstwo Zdrowia odwołało kilku wybitnych onkologów z Krajowej Rady ds. Onkologii. Pana – telefonicznie, profesorów Wiesława Jędrzejczaka i Rafała Dziadziuszko – mailem. Przestaliście być potrzebni?
JACEK JASSEM: – Liczba chorych na nowotwory stale wzrasta. Równocześnie wyniki leczenia nowotworów są w Polsce nadal złe. Sytuacja stała się alarmująca. Miało ją poprawić wdrożenie Strategii Walki z Rakiem w latach 2015–24. Wdrażanie Strategii było głównym zadaniem Rady, a mnie powierzono kierowanie tym procesem. Nie było jednak do tego woli politycznej, więc Rada od pewnego czasu była już tylko ozdobnikiem. Odwołanie nas było logicznym finałem tej sytuacji.

W środowisku medycznym mówi się, że zmiany w Krajowej Radzie mają służyć temu, by jej członkowie poparli pomysł stworzenia Krajowej Sieci Onkologicznej. Krytyków tej koncepcji trzeba więc było z niej wyrzucić.
Obecna Rada składa się w przeważającej większości z powoływanych przez ministra konsultantów w dziedzinach związanych z onkologią, będzie więc zapewne bardziej przychylna jego pomysłom. W poprzedniej wiele osób nie ukrywało krytycznych opinii, teraz będzie większa jednomyślność.

Jak ocenia pan stan polskiej onkologii?
Od lat odstajemy od średniej unijnej w wynikach leczenia raka. Mierzy się je odsetkiem pięcioletnich przeżyć, które są u nas przeciętnie o 10–12 punktów procentowych mniejsze niż średnia unijna. To oznacza blisko 10 tys. niepotrzebnych zgonów rocznie. Przyczyną jest głównie zła organizacja całego systemu walki z rakiem. Mówię to nie tylko jako lekarz, ale także jako pacjent. Oczywiście przyczyn jest więcej – związanych ze stylem życia, poziomem edukacji medycznej społeczeństwa czy niskim udziałem w badaniach przesiewowych.

Polityka 14.2019 (3205) z dnia 02.04.2019; Rynek; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Słaba sieć"
Reklama