Świat

Drabina z powyłamywanymi szczeblami

Koniec mitu pucybuta

Zakończenie roku akademickiego na Harvardzie. Zakończenie roku akademickiego na Harvardzie. Brooks Kraft / Getty Images
Skandal z kupowaniem miejsc na czołowych uniwersytetach w USA tylko potwierdził, że mit Ameryki równych szans odszedł w niepamięć. Najgorzej być białym z nizin drabiny.
Dostanie się na Harvard, Yale czy Princeton jest dziś trudniejsze niż kiedyś. Na zdjęciu Princeton University. Alexander Hall – najstarszy budynek uczelni.Andrew Gnias/Polityka Dostanie się na Harvard, Yale czy Princeton jest dziś trudniejsze niż kiedyś. Na zdjęciu Princeton University. Alexander Hall – najstarszy budynek uczelni.

Williamowi Singerowi, szefowi firmy The Key specjalizującej się w doradztwie edukacyjnym, nigdy nie brakowało pomysłów. Na przykład twarze dzieci swoich klientów doklejał w Photoshopie do sylwetek znanych wioślarzy i lekkoatletów. I robił to tak zręcznie, że na prestiżowe uniwersytety przyjmowano je jako prawdziwych sportowców, chociaż nigdy nie uprawiali tych dyscyplin.

Za pieniądze od rodziców przekupywał egzaminatorów na testach, gdzie zbiera się punkty do college’u. W uczelnianych administracjach załatwiał wybranym kandydatom możliwość zdawania egzaminów na specjalnych prawach, dla osób „z defektami uczenia”.

Polityka 14.2019 (3205) z dnia 02.04.2019; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Drabina z powyłamywanymi szczeblami"

Czytaj także

Świat

NIEMCY: Berlin ciągnie do Moskwy

Osiem dekad po pakcie Ribbentrop-Mołotow w Niemczech rośnie presja na kolejną odwilż w relacjach z Rosją. Działania polskiego rządu raczej nie studzą tego zapału.

Adam Krzemiński
02.09.2019