Świat

Drabina z powyłamywanymi szczeblami

Koniec mitu pucybuta

Zakończenie roku akademickiego na Harvardzie. Zakończenie roku akademickiego na Harvardzie. Brooks Kraft / Getty Images
Skandal z kupowaniem miejsc na czołowych uniwersytetach w USA tylko potwierdził, że mit Ameryki równych szans odszedł w niepamięć. Najgorzej być białym z nizin drabiny.
Dostanie się na Harvard, Yale czy Princeton jest dziś trudniejsze niż kiedyś. Na zdjęciu Princeton University. Alexander Hall – najstarszy budynek uczelni.Andrew Gnias/Polityka Dostanie się na Harvard, Yale czy Princeton jest dziś trudniejsze niż kiedyś. Na zdjęciu Princeton University. Alexander Hall – najstarszy budynek uczelni.

Williamowi Singerowi, szefowi firmy The Key specjalizującej się w doradztwie edukacyjnym, nigdy nie brakowało pomysłów. Na przykład twarze dzieci swoich klientów doklejał w Photoshopie do sylwetek znanych wioślarzy i lekkoatletów. I robił to tak zręcznie, że na prestiżowe uniwersytety przyjmowano je jako prawdziwych sportowców, chociaż nigdy nie uprawiali tych dyscyplin.

Za pieniądze od rodziców przekupywał egzaminatorów na testach, gdzie zbiera się punkty do college’u. W uczelnianych administracjach załatwiał wybranym kandydatom możliwość zdawania egzaminów na specjalnych prawach, dla osób „z defektami uczenia”.

Polityka 14.2019 (3205) z dnia 02.04.2019; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Drabina z powyłamywanymi szczeblami"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Jak kwarantanna odbije się na naszym zdrowiu

Siedzimy na huśtawce społecznej i politycznej. Z jednej strony dyscyplina sanitarna, z drugiej masowe manifestacje oraz bandyckie rozróby na ulicach. Chaos, bezładne poczynania władzy, jak zapowiedź tzw. narodowej kwarantanny, wzmacniają nasz niepokój.

Martyna Bunda, Ewa Wilk
21.11.2020