Świat

Wolny Joseon uderza w Kima

Ambasada Korei Północnej w Madrycie. Ambasada Korei Północnej w Madrycie. Víctor Lerena/EFE / Forum

Głównie dzięki hiszpańskiej prokuraturze przecieka coraz więcej informacji na temat tajemniczego napadu na ambasadę Korei Północnej w Madrycie. Początkowo wydawało się, że miał on charakter rabunkowy, a tymczasem był jak najbardziej polityczny. Za napadem stoi równie sekretna grupa północnokoreańskich dysydentów Cheollima (czyli skrzydlaty rumak w antycznej tradycji), która później zmieniła nazwę na Wolny Joseon (co z kolei odwołuje się do dawnego państwa koreańskiego). Pod pretekstem spotkania z konsulem grupa 10 osób wdarła się do placówki, uzbrojona w atrapy broni, pojmała personel, biciem wymuszając informacje, a po kilku godzinach odjechała służbowymi samochodami placówki, wywożąc dokumenty, laptopy, telefony komórkowe i co tam jeszcze było do wywiezienia.

Polityka 14.2019 (3205) z dnia 02.04.2019; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020