Nauka

Drogi do wieczności

Tajemnice chińskich alchemików

Pieter Breugel Starszy „Alchemik”, 1558 r. Pieter Breugel Starszy „Alchemik”, 1558 r. BEW
Poszukujący nieśmiertelności alchemicy mieli na nią różne recepty. Ci z Zachodu stawiali na kamień filozoficzny. Ci ze Wschodu – jak dowiodło znalezisko z Luoyangu – na eliksiry życia.
Zestaw XVII-wiecznego niemieckiego alchemika Joachima Bechera.BEW Zestaw XVII-wiecznego niemieckiego alchemika Joachima Bechera.

W Luoyangu w prowincji Henan archeolodzy natrafili rok temu na grobowiec z czasów dynastii Han (206 p.n.e. – 220 n.e.). Poza szczątkami właściciela były w nim malowane naczynia z gliny, przedmioty z brązu i jadeitu. A także dwa brązowe dzbany z żółtawą cieczą. 3,5 l płynu trafiło do laboratorium. I właśnie okazało się, że nie jest to – jak sądzono – tak często znajdowane w grobach wino zbożowe, tylko coś znacznie bardziej niezwykłego.

Obecność azotanu potasu, czyli saletry potasowej, i ałunitu sugeruje, że udało się znaleźć, sporządzany przez jakiegoś alchemika, eliksir życia.

Polityka 14.2019 (3205) z dnia 02.04.2019; Nauka; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Drogi do wieczności"

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska jako jedyna w Unii nie udostępnia szczepionki HPV

Szczepionka, którą od 12 lat uznaje się na świecie za wybawienie od raka szyjki macicy, w Polsce jest nadal moralnie podejrzana. Wyparowała też z naszego rynku, za co sami jesteśmy sobie winni.

Paweł Walewski
26.08.2019