Nauka

Drogi do wieczności

Tajemnice chińskich alchemików

Pieter Breugel Starszy „Alchemik”, 1558 r. Pieter Breugel Starszy „Alchemik”, 1558 r. BEW
Poszukujący nieśmiertelności alchemicy mieli na nią różne recepty. Ci z Zachodu stawiali na kamień filozoficzny. Ci ze Wschodu – jak dowiodło znalezisko z Luoyangu – na eliksiry życia.
Zestaw XVII-wiecznego niemieckiego alchemika Joachima Bechera.BEW Zestaw XVII-wiecznego niemieckiego alchemika Joachima Bechera.

W Luoyangu w prowincji Henan archeolodzy natrafili rok temu na grobowiec z czasów dynastii Han (206 p.n.e. – 220 n.e.). Poza szczątkami właściciela były w nim malowane naczynia z gliny, przedmioty z brązu i jadeitu. A także dwa brązowe dzbany z żółtawą cieczą. 3,5 l płynu trafiło do laboratorium. I właśnie okazało się, że nie jest to – jak sądzono – tak często znajdowane w grobach wino zbożowe, tylko coś znacznie bardziej niezwykłego.

Obecność azotanu potasu, czyli saletry potasowej, i ałunitu sugeruje, że udało się znaleźć, sporządzany przez jakiegoś alchemika, eliksir życia.

Polityka 14.2019 (3205) z dnia 02.04.2019; Nauka ; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Drogi do wieczności"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021