Świat

Empatia i stal

Jacinda Ardern – nowa stalowa dama

Jacinda Ardern w hidżabie, wśród rodzin ofiar, które zginęły w Christchurch. Jacinda Ardern w hidżabie, wśród rodzin ofiar, które zginęły w Christchurch. Sanka Vidanagama/NurPhoto / Getty Images
Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern obiecała rodakom odmienny sposób uprawiania polityki. Na czym on polega, zobaczyliśmy po zamachach w Christchurch.
Jacinda Ardern z córką na Zgromadzeniu Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych, 2018.AFP/EAST NEWS Jacinda Ardern z córką na Zgromadzeniu Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych, 2018.

Zachowała się perfekcyjnie. W obliczu strzelaniny w mieście Christchurch, gdzie 15 marca w dwóch meczetach samotny zamachowiec zgładził 50 osób, nowozelandzka premier zrobiła więcej niż lider w takim momencie zrobić powinien. Wykroczyła poza zalecenia podręczników zarządzania kryzysowego. Przede wszystkim bez żadnej zwłoki jasno wyznaczyła granice, prezentując przy tym i twardość, i współczucie. Kwestie bezpieczeństwa przekazała innym członkom rządu. Sama zajęła się udzielaniem bliskim ofiar bezwarunkowego wsparcia i objaśniła rodakom, jak widzi sytuację.

Polityka 14.2019 (3205) z dnia 02.04.2019; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Empatia i stal"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Patrząc na Chiny

Im bliżej końca XX w., tym Chiny częściej przypominały się Zachodowi, Zachód ma jednak nieodmiennie kłopoty ze zrozumieniem Chińczyków. Jakie są te Chiny w oczach Zachodu?

Krzysztof Kardaszewicz
13.04.2021