Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Genetyczna partyzantka

Prof. Piotr Stępień o inżynierii genetycznej w PRL

Grzyb „Aspergillus nidulans”. Kiedyś był jednym z tzw. organizmów modelowych, czyli powszechnie używanych w badaniach. Grzyb „Aspergillus nidulans”. Kiedyś był jednym z tzw. organizmów modelowych, czyli powszechnie używanych w badaniach. E. Gueho/Science Photo Library / EAST NEWS
Rozmowa z prof. Piotrem Stępniem o nielegalnym handlu enzymami, przemycie bakterii i trudnej sztuce zdobywania folii spożywczej, czyli inżynierii genetycznej w PRL.
Prof.dr hab. Piotr P. StępieńAlbert Zawada/Agencja Gazeta Prof.dr hab. Piotr P. Stępień

MARCIN ROTKIEWICZ: – Chce pan opowiedzieć czytelnikom POLITYKI o pewnej publikacji naukowej sprzed 40 lat. Dlaczego akurat o niej?
PIOTR STĘPIEŃ: – Bo jestem jej współautorem (śmiech). A mówiąc zupełnie serio: był to pierwszy artykuł polskich naukowców dotyczący inżynierii genetycznej, w dodatku opublikowany w prestiżowym międzynarodowym czasopiśmie naukowym „Molecular Genetics and Genomics”. Jednak przede wszystkim chcę potraktować go jako pretekst do przedstawienia bardzo ciekawej i zupełnie nieznanej, poza wąskim gronem osób, historii kryjącej się za tym wydarzeniem.

Polityka 17/18.2019 (3208) z dnia 23.04.2019; Nauka ; s. 105
Oryginalny tytuł tekstu: "Genetyczna partyzantka"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Od SB do NATO i UE

Książka amerykańskiego dziennikarza Johna Pomfreta pokazuje, jak po 1989 r. solidarnościowe władze z pomocą byłych szpiegów SB otworzyły nam drzwi na Zachód.

Grzegorz Rzeczkowski
17.01.2022