Epoka niewinności skończyła się nieodwracalnie. Każde ludzkie działanie zostawia trwały ślad. To ślad węglowy. Jego wielkość coraz bardziej zagraża przyszłości.
Będziemy mieli w długi weekend serię pretekstów do politycznych rozmów przy majówkowym grillu.
Badanie wykonane dla POLITYKI pokazuje, że opozycji będzie trudno wygrać zarówno europejskie, jak i parlamentarne wybory. Tendencja rysuje się dla niej niekorzystnie i mogą zdecydować niespodziewane wydarzenia, zupełnie nowe pomysły w kampanii antyPiSu albo szczególna mobilizacja wyborców.
Odebranie kandydatom na sędziów SN prawa do odwołania narusza konstytucyjną zasadę równego dostępu do służby publicznej, ale PiS nigdy nie przejmował się konstytucją.
Partia rządząca idzie szerokim frontem, więc nawet dotychczasowe zasady matematyki przestają obowiązywać. PiS ma własne.
Każdego dnia powtarzam sobie, co musi się jeszcze stać, żeby ludzie się obudzili – mówi Krystyna Janda.
Zaczynała od błahych artykułów w tabloidzie, potem była wpływową szefową w TVP. Dziś kieruje marketingiem wielkiej firmy ubezpieczeniowej. Nazywa się Patrycja Kotecka. Kotecka-Ziobro.
PiS nie łagodzi przekazu i nie maszeruje do centrum, bo nic tam nie znajdzie. W tej kampanii liczy się mobilizacja własnych zwolenników, a nikt nie zrobi tego lepiej niż prezes. Dlatego Jarosław Kaczyński wyszedł z cienia.
Polską rządzą cztery osoby na literę P: prezes, premier, prezydent i przewodniczący Guzikiewicz.
Kiedy polityk obiecuje swoim wyborcom odzyskanie godności, należy liczyć się z tym, iż zamierza odebrać ją innym.
Wynik wyborów będzie zależał od tego, czy wyborcy poddadzą się sztuczkom politycznych marketingowców, czy też zdadzą się na swoje poglądy i właściwie odczytają własne interesy.
Dlaczego współczesnym Polakom tak trudno docenić, że jako pierwsi w dziejach nie doświadczyli w swoim życiu wojny, głodu, pomoru? Dlaczego ten „nowy, wspaniały świat” tyleż kochają, ile nienawidzą?
Rozmowa z prezydentem Szczecina Piotrem Krzystkiem, sekretarzem Unii Metropolii Polskich.
Dwadzieścia lat Teresa podglądała syna przez lornetkę. Widziała, jak w więzieniu siwieje.
Marta Sapała, pisarka, dziennikarka, o zaskakujących przyczynach, dla których żywność trafia do śmietników, i zaskakujących pomysłach na jej niemarnowanie.
Wiedząc o pedofilskich skłonnościach księdza, kurie wrocławska i bydgoska przenosiły go z parafii do parafii i kierowały do pracy z dziećmi. Gdyby nie milczenie biskupów, Arek i wielu chłopców takich jak on nie przeszliby przez piekło.
Marek M. jest ojcem chrzestnym nowych przepisów o odpadach medycznych. Stare tak ośmieszył, że po cichu je zmieniono.
Zawodowi maszerzy wydają na psy i zaprzęgi fortunę. Justyna Gettel, brązowa medalistka mistrzostw Polski z ubiegłego roku, swoją drużynę Shelter Sled Dog Racing Team stworzyła z adoptowanych ze schroniska psiaków.
Jak dziecięca zabawka zrobiła światową karierę, stając się środkiem miejskiego transportu, i co z tego wynikło.
Filozof i ekonomista Amit Bhaduri o tym, że kryzys jest już blisko, a w brexicie chodzi o walkę klas, a nie narodową tożsamość.
W Polsce zużywamy ponad 3 mln ton plastiku rocznie. Czy unijne prawo, które w ciągu roku zobowiązuje nas do wycofania z obrotu m.in. plastikowych słomek, patyczków higienicznych, naczyń i sztućców z tworzyw sztucznych, znacząco zmniejszy ilość odpadów? Czy sami musimy zadbać o środowisko i zmianę naszych przyzwyczajeń?
Wśród wyróżnionych Listkami CSR POLITYKI w ósmej edycji znalazły się 73 firmy.
W ciągu ostatniego pół roku co czwarty zatrudniony zmienił pracę. Firmy podkupują ludzi, zwłaszcza do prostych zajęć. Rosną płace i nacisk pracodawców, aby wreszcie poluzować politykę imigracyjną. Niech będą nawet uchodźcy.
Virginia Woolf uważała, że kobieta do niezależności potrzebuje własnego pokoju i 500 funtów rocznie. 600 mln Hindusek powiedziałoby, że najpierw przydałaby się łazienka z czystą wodą.
Potomkom Francisco Franco już raczej nie uda się zablokować przeniesienia zwłok generała z jego mauzoleum. Ale ich fortuny – materialna i polityczna – stale rosną.
Rozmowa z politologiem Aleksandrem Smolarem o tym, jak nas zmieniło członkostwo w Unii Europejskiej. I dlaczego raczej powierzchownie.
W Japonii, jednym z najbardziej nowoczesnych państw świata, ludzie wciąż odmierzają czas erami cesarzy. I właśnie zmieniają kalendarze.
Pożar paryskiej katedry poruszył całą Europę. W mediach tysiące razy powtarzano te same słowa: „Notre Dame to symbol naszej cywilizacji”. Czyli czego?
Pete Buttigieg pochodzi z małego miasteczka, jest swojski i religijny – mógłby być wyborcą Donalda Trumpa. I właśnie dlatego może go pokonać w wyborach prezydenckich w 2020 r.
Co by było, gdyby Zygmunt Stary wcielił państwo zakonne do Korony i skończył z Krzyżakami.
W pułapkę, jaką przed 2,5 tys. laty opisał ateński historyk, wpadały niezliczone państwa, prowokując wojny, które doprowadziły do upadku niejedno imperium. Czy w XXI w. zdołamy jej uniknąć?
O portugalskiej rewolucji goździków sprzed 45 lat opowiada jej uczestnik David Martelo.
Nagrody Historyczne POLITYKI obchodzą w tym roku 60-lecie.
Dziewicza natura? Ekologia bez człowieka? To niepotrzebny mit – mówi biolożka Jennifer Dunne, światowa pionierka w dziedzinie badań sieci pokarmowych.
Rozmowa z prof. Piotrem Stępniem o nielegalnym handlu enzymami, przemycie bakterii i trudnej sztuce zdobywania folii spożywczej, czyli inżynierii genetycznej w PRL.
Marzenia o usługujących ludziom antropomorficznych maszynach mają ponad 2500 lat. W mitologii Greków można doszukać się pytań o granice człowieczeństwa, wolną wolę i skutki kreowania sztucznego życia.
Jak leczyć, by nie ponosić porażek, i jak chorować w kulturze sukcesu?
Czy szansą na wyjście z nałogu palenia papierosów mogą być alternatywne produkty tytoniowe? Tak, jeśli nie staną się tylko modnym gadżetem.
Największa nastoletnia gwiazda roku to zarazem produkt końcowy młodzieżowej kultury smutku.
Codzienność trenera to niedouczeni i przewrażliwieni piłkarze, popędliwi prezesi, zero-jedynkowe oceny, miesiące na bezrobociu. Z kumulacją stresu nie wszyscy sobie radzą.
Natalie Portman w roli straumatyzowanej piosenkarki wypada świetnie.
W przedstawieniu biorą udział sami mężczyźni, za to zrealizowały je kobiety – scenografię i kostiumy zaprojektowała Annemarie Woods.
Największym problemem warszawskiego spektaklu jest rockowa stylistyka.
Pokazując dorobek przedwojennej polskiej sztuki nowoczesnej, chętnie przywołujemy nazwiska Kobro, Szczuki, Strzemińskiego.
Opisy piekielnej nudy kontrastują z kwiecistością języka, którego szczegółowość staje się miejscami poetycka.
W eseju Wilde’a indywidualizm to najważniejsze przesłanie Chrystusa.
Opowieść o czterech ścianach: drewnianych, z czasem murowanych, wbudowanych w krajobraz wsi.
Bastarda brzmi jak żaden inny zespół na świecie.
W programie zaplanowano ponad 190 filmów, a udział potwierdziło ponad 100 twórców polskiego, czeskiego i słowackiego kina.
Przez sześć lat impreza wypracowała sobie w branży markę testu przed zasadniczym festiwalowym sezonem.
Uczestnicy tygodnia designu w Mediolanie na słynny dylemat „mieć czy być?” zgodnym chórem zwykle odpowiadali: „Mieeeć!!!”. Ostatnio ów chór brzmi wyjątkowo nieczysto.
Jeśli oczekiwany film „Avengers: Koniec gry” uśmierci najsilniejszego obecnie złoczyńcę Marvela, to wcale nie będzie dobra wiadomość.
Mariusz Kwiecień i Piotr Beczała mogą już czuć oddech następców na plecach. Nadchodzi młode pokolenie. Skąd taki urodzaj w polskiej operze?
Skąd się wzięła w Polsce tak duża popularność twórczości Thomasa Bernharda, że wydawcy szykują nowe przekłady i wznowienia?
Podobno osoby, których stosunek do dokonań dobrozmianu jest daleki od zachwytu, nie potrafią docenić tego, co obecni zarządcy naszych podatków robią dobrze.
Nowa kadra dyplomatyczna oraz przyszli europosłowie powinni „wejść w temat”, tak jak piłkarze „wchodzą w mecz”.
Czy w tej sytuacji katedra Notre Dame w ogóle mogła się nie spalić?
Drogi Polaku Szaraku, czy Ty wiesz, że żyjesz w europejskiej Dolinie Krzemowej i nic o tym nie wiesz?
Skoro Boga nie ma w strajku nauczycieli, zastanawiam się, czy nie przeszedł on przypadkiem na stronę rządową.
Kuchciński jest pewien, że za opluwaniem go stoi określone środowisko.
Jeśli człowieka kształtuje to, co widzi, to Polacy powinni oślepnąć. Czyli rzecz o tym, jak czas transformacji odcisnął swoje piętno na naszym otoczeniu.
Dzień po dniu
Będziemy mieli w długi weekend serię pretekstów do politycznych rozmów przy majówkowym grillu.