Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Nasze osobne światy

Notre Dame symbolem naszej cywilizacji – czyli czego?

Pożar spowodował poczucie straty, momentu przełomowego, nawet więzi międzyludzkiej, również u osób, które z Kościołem katolickim, a nawet z religią jako taką nie mają nic wspólnego. Pożar spowodował poczucie straty, momentu przełomowego, nawet więzi międzyludzkiej, również u osób, które z Kościołem katolickim, a nawet z religią jako taką nie mają nic wspólnego. Reuters / Forum
Pożar paryskiej katedry poruszył całą Europę. W mediach tysiące razy powtarzano te same słowa: „Notre Dame to symbol naszej cywilizacji”. Czyli czego?
Paryżanie patrzący na płonącą katedrę Notre Dame.Martin Barzilai/Bloomberg/Getty Images Paryżanie patrzący na płonącą katedrę Notre Dame.

Co to jest cywilizacja? Nie wiem. Wciąż nie potrafię jej zdefiniować w abstrakcyjny sposób. Ale wydaje mi się, że potrafię ją rozpoznać, gdy zobaczę” – mówi prowadzący i odwraca się w stronę budynku. „I teraz na nią patrzę”.

Tak zaczyna się pierwszy z 13 odcinków głośnego serialu dokumentalnego BBC „Civilisation. A Personal View” z 1969 r. Prowadzącym był Kenneth Clarke, ówczesna gwiazda brytyjskiej i europejskiej historii sztuki. A ten budynek to paryska katedra Notre Dame.

Polityka 17/18.2019 (3208) z dnia 23.04.2019; Świat; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Nasze osobne światy"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021