Świat

Nasze osobne światy

Notre Dame symbolem naszej cywilizacji – czyli czego?

Pożar spowodował poczucie straty, momentu przełomowego, nawet więzi międzyludzkiej, również u osób, które z Kościołem katolickim, a nawet z religią jako taką nie mają nic wspólnego. Pożar spowodował poczucie straty, momentu przełomowego, nawet więzi międzyludzkiej, również u osób, które z Kościołem katolickim, a nawet z religią jako taką nie mają nic wspólnego. Reuters / Forum
Pożar paryskiej katedry poruszył całą Europę. W mediach tysiące razy powtarzano te same słowa: „Notre Dame to symbol naszej cywilizacji”. Czyli czego?
Paryżanie patrzący na płonącą katedrę Notre Dame.Martin Barzilai/Bloomberg/Getty Images Paryżanie patrzący na płonącą katedrę Notre Dame.

Co to jest cywilizacja? Nie wiem. Wciąż nie potrafię jej zdefiniować w abstrakcyjny sposób. Ale wydaje mi się, że potrafię ją rozpoznać, gdy zobaczę” – mówi prowadzący i odwraca się w stronę budynku. „I teraz na nią patrzę”.

Tak zaczyna się pierwszy z 13 odcinków głośnego serialu dokumentalnego BBC „Civilisation. A Personal View” z 1969 r. Prowadzącym był Kenneth Clarke, ówczesna gwiazda brytyjskiej i europejskiej historii sztuki. A ten budynek to paryska katedra Notre Dame.

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Pedofilia: odmiany, przyczyny, leczenie

Rozmowa z dr. Sławomirem Jakimą, seksuologiem, psychiatrą, psychoterapeutą.

Ewa Wilk
21.05.2019
Reklama