Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

W spadku po dziadku

Fortuna rodu Franco

Generał Franco z żoną Carmen Polo, córką Carmen, zięciem Cristobalem Martinezem-Bordiu i wnukami, Madryt, 1062 r. Generał Franco z żoną Carmen Polo, córką Carmen, zięciem Cristobalem Martinezem-Bordiu i wnukami, Madryt, 1062 r. Gianni Ferrari / Getty Images
Potomkom Francisco Franco już raczej nie uda się zablokować przeniesienia zwłok generała z jego mauzoleum. Ale ich fortuny – materialna i polityczna – stale rosną.
Krypta w madryckiej katedrze, gdzie od roku spoczywa Carmen.Oscar Gonzalez/NurPhoto/Getty Images Krypta w madryckiej katedrze, gdzie od roku spoczywa Carmen.

W madryckim antykwariacie przy ulicy Lagasca za 12 tys. euro można kupić wysoki na prawie pół metra, wykonany z litego srebra i bogato zdobiony puchar do piwa. Niewielka inskrypcja zdradza, że był główną nagrodą w zorganizowanych 20 lipca 1900 r. regatach pod brytyjskim Dover. Dla ewentualnego kupca większą wartość będzie jednak miała inna informacja historyczna – że naczynie przez lata należało do generała Francisco Franco.

Od kilku miesięcy każdy z większą ilością gotówki może nabyć przedmioty, a nawet całe posiadłości ziemskie, z których dotychczas korzystała rodzina byłego dyktatora Hiszpanii.

Polityka 17/18.2019 (3208) z dnia 23.04.2019; Świat; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "W spadku po dziadku"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Od SB do NATO i UE

Książka amerykańskiego dziennikarza Johna Pomfreta pokazuje, jak po 1989 r. solidarnościowe władze z pomocą byłych szpiegów SB otworzyły nam drzwi na Zachód.

Grzegorz Rzeczkowski
17.01.2022