Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

W spadku po dziadku

Fortuna rodu Franco

Generał Franco z żoną Carmen Polo, córką Carmen, zięciem Cristobalem Martinezem-Bordiu i wnukami, Madryt, 1062 r. Generał Franco z żoną Carmen Polo, córką Carmen, zięciem Cristobalem Martinezem-Bordiu i wnukami, Madryt, 1062 r. Gianni Ferrari / Getty Images
Potomkom Francisco Franco już raczej nie uda się zablokować przeniesienia zwłok generała z jego mauzoleum. Ale ich fortuny – materialna i polityczna – stale rosną.
Krypta w madryckiej katedrze, gdzie od roku spoczywa Carmen.Oscar Gonzalez/NurPhoto/Getty Images Krypta w madryckiej katedrze, gdzie od roku spoczywa Carmen.

W madryckim antykwariacie przy ulicy Lagasca za 12 tys. euro można kupić wysoki na prawie pół metra, wykonany z litego srebra i bogato zdobiony puchar do piwa. Niewielka inskrypcja zdradza, że był główną nagrodą w zorganizowanych 20 lipca 1900 r. regatach pod brytyjskim Dover. Dla ewentualnego kupca większą wartość będzie jednak miała inna informacja historyczna – że naczynie przez lata należało do generała Francisco Franco.

Od kilku miesięcy każdy z większą ilością gotówki może nabyć przedmioty, a nawet całe posiadłości ziemskie, z których dotychczas korzystała rodzina byłego dyktatora Hiszpanii.

Polityka 17/18.2019 (3208) z dnia 23.04.2019; Świat; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "W spadku po dziadku"
Reklama