Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Sondaż o rządach

Sondaż „Polityki”: Polacy o rządach i rządzących

Wątek, na którym opozycja już od wyborów samorządowych budowała swoją narrację, czyli lęk przed wyprowadzeniem Polski z Unii Europejskiej lub marginalizacja kraju w ramach tej wspólnoty, nie jest tak wydajną osią sporu, jak się wydawało. Wątek, na którym opozycja już od wyborów samorządowych budowała swoją narrację, czyli lęk przed wyprowadzeniem Polski z Unii Europejskiej lub marginalizacja kraju w ramach tej wspólnoty, nie jest tak wydajną osią sporu, jak się wydawało.
Badanie wykonane dla POLITYKI pokazuje, że opozycji będzie trudno wygrać zarówno europejskie, jak i parlamentarne wybory. Tendencja rysuje się dla niej niekorzystnie i mogą zdecydować niespodziewane wydarzenia, zupełnie nowe pomysły w kampanii antyPiSu albo szczególna mobilizacja wyborców.

Maleje premia za zjednoczenie, jaka pojawiła się po zawiązaniu Koalicji Europejskiej, kiedy KE dostawała w badaniach nawet więcej niż suma poparcia dla partii wchodzących w jej skład – i zbliżała się wynikami do PiS. Teraz sondażowa różnica powiększa się, w naszym badaniu przeprowadzonym przez pracownię Kantar (szczegóły rankingu partyjnego na polityka.pl) do ponad 10-procentowych punktów, przy 21 proc. tzw. niezdecydowanych wyborców (nie zachęcano ich w badaniu do zdeklarowania się, przyjęto pierwszą reakcję). W innych badaniach z ostatniego okresu różnica pomiędzy PiS a Koalicją jest mniejsza (ok. 3–4 pkt proc.), ale wtedy także odsetek niezdecydowanych jest wyraźnie niższy (często jest tak wówczas, kiedy się stosuje metodę „zachęcania”, np. przez powtarzanie pytania; różne metody wykorzystuje się nawet w ramach jednej sondażowej pracowni, stąd zapewne ostatnie rozbieżności w wynikach sondaży).

Różnica rośnie

Wniosek z tego jest taki, że nawet nie tyle PiS zyskuje, co dość rozchwiany w swoich decyzjach jest potencjalny elektorat opozycyjnej koalicji – lubi uciekać do bufora „niezdecydowanych”, pytanie, jak się zachowa w dniu wyborów. W efekcie już od dawna nie zmierzono choćby minimalnej przewagi KE nad obozem władzy. Podobnie w sondażach do Sejmu – różnica pomiędzy PiS a najsilniejszą pojedynczą partią opozycyjną, czyli Platformą, rośnie. Z naszego sondażu wynika, że PiS ma szczególnie dużą przewagę na wsi, ale niepokojący dla opozycji jest fakt, że wyraźna różnica poparcia na korzyść partii rządzącej występuje także w miastach w przedziale 100–500 tys. mieszkańców. Koalicja Europejska wygrywa tylko w największych metropoliach; pytanie, czy da się tak zwyciężyć w ogólnopolskich wyborach? Mobilizacja w pięciu największych miastach musiałaby być kolosalna.

Polityka 17/18.2019 (3208) z dnia 23.04.2019; Temat tygodnia; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Sondaż o rządach"
Reklama