Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Plusy Kaczyńskiego

Partia rządząca idzie szerokim frontem, więc nawet dotychczasowe zasady matematyki przestają obowiązywać. PiS ma własne.

Gdybym nawet teraz wrócił do mojego pokoju w rodzinnym mieszkaniu w bielawskim bloku, pewnie jeszcze bym ją znalazł. Pożółkłą, większą, zakurzoną. Kupowałem POLITYKĘ w wieku lat 15, żeby aspirować do świata, który był dla mnie wtedy bardzo obcy. Czytałem, często nie mając wiedzy, żeby zrozumieć. Dzisiaj siedzę w cichej krakowskiej kawiarni i mogę napisać swój pierwszy felieton dla tego tygodnika – bezcenne. Z wami, Czytelnicy, nawet bezcenne plus.

Wszechobecny dzisiaj symbol „+”, którym prezes znakuje prawie wszystko i wszystkich – od krów, przez świnie, po dzieci i seniorów – wcale nie jest dla mnie symbolem rozwoju. Jako małomiasteczkowy chłopak ze świata, w którym na wszystko trzeba samemu zapracować, wiem, jak smakuje kij i mam dystans do marchewki. Nawet w czasach prawie obowiązkowego stylu wege. Co za odwaga, panie Kuźniar!

Zaraz, jak to brzmi u właściciela Paszportu POLITYKI Dawida Podsiadły? „Z małego miasta wielkie sny/Gromadzą się na twoich ulicach/Pamiętam, bardzo chciałem tu być/Na pewno dużo bardziej niż dzisiaj”. Kiedy dawanie wcale nie jest podszyte równaniem krzywd czy dopieszczaniem zapomnianych, ale kupowaniem biernych, dobrze się to nie skończy.

W odpowiedzialnej matematyce 2 plus 2 to zawsze 4. W matematyce prezesa Kaczyńskiego – co świetnie zresztą widać teraz przy okazji majstrowania przy pieniądzach z OFE – 100 proc. to 85 proc. Albo jeszcze bardziej obrazowo: krowa plus dziecko plus emeryt równa się minus nauczyciel. Pieniężne maski PiS spadają szczególnie łatwo i z wyraźniejszym hukiem, kiedy o swoje proszą grupy społeczne, które mentalnie się od prezesa różnią. Tacy, którzy rozumieją, że dawanie jednym oznacza odbieranie innym, niezależnie od nomenklatury.

Od kilkunastu dni chłodem brani są nauczyciele, rodzice i uczniowie.

Polityka 17/18.2019 (3208) z dnia 23.04.2019; Komentarze; s. 8
Reklama