Rynek

Poszukiwany, poszukiwana

Pracownik pilnie poszukiwany

Choć w Polsce tak dramatycznie brakuje ludzi do pracy, aż 5 mln osób w wieku produkcyjnym nie pracuje. Choć w Polsce tak dramatycznie brakuje ludzi do pracy, aż 5 mln osób w wieku produkcyjnym nie pracuje. Pingcheng Zuo/iStockphoto / Getty Images
W ciągu ostatniego pół roku co czwarty zatrudniony zmienił pracę. Firmy podkupują ludzi, zwłaszcza do prostych zajęć. Rosną płace i nacisk pracodawców, aby wreszcie poluzować politykę imigracyjną. Niech będą nawet uchodźcy.
W kraju tak bardzo brakuje rąk do pracy, że pośrednicy ściągają ich także z Indii, Nepalu, Filipin, Pakistanu, Afganistanu, czyli rejonów, skąd rekrutowali się także „straszni uchodźcy”.PantherMedia W kraju tak bardzo brakuje rąk do pracy, że pośrednicy ściągają ich także z Indii, Nepalu, Filipin, Pakistanu, Afganistanu, czyli rejonów, skąd rekrutowali się także „straszni uchodźcy”.

Z rynku pracy płyną same dobre wiadomości. Jeszcze przed rokiem zadowolonych z wykonywanego zajęcia było 73 proc. ankietowanych przez agencję pracy Randstad. Teraz już 79 proc. To w historii badania Monitor Rynku Pracy absolutny rekord. Ostatni raz tak dobrze w roli pracowników czuliśmy się w 2008 r., tuż przed wybuchem światowego kryzysu finansowego. Badania Randstad potwierdzają najświeższe wyniki Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS), w których pozytywnie o całym polskim rynku pracy wypowiada się aż 58 proc.

Polityka 17/18.2019 (3208) z dnia 23.04.2019; Rynek; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Poszukiwany, poszukiwana"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013