Rynek

Poszukiwany, poszukiwana

Pracownik pilnie poszukiwany

Choć w Polsce tak dramatycznie brakuje ludzi do pracy, aż 5 mln osób w wieku produkcyjnym nie pracuje. Choć w Polsce tak dramatycznie brakuje ludzi do pracy, aż 5 mln osób w wieku produkcyjnym nie pracuje. Pingcheng Zuo/iStockphoto / Getty Images
W ciągu ostatniego pół roku co czwarty zatrudniony zmienił pracę. Firmy podkupują ludzi, zwłaszcza do prostych zajęć. Rosną płace i nacisk pracodawców, aby wreszcie poluzować politykę imigracyjną. Niech będą nawet uchodźcy.
W kraju tak bardzo brakuje rąk do pracy, że pośrednicy ściągają ich także z Indii, Nepalu, Filipin, Pakistanu, Afganistanu, czyli rejonów, skąd rekrutowali się także „straszni uchodźcy”.PantherMedia W kraju tak bardzo brakuje rąk do pracy, że pośrednicy ściągają ich także z Indii, Nepalu, Filipin, Pakistanu, Afganistanu, czyli rejonów, skąd rekrutowali się także „straszni uchodźcy”.

Z rynku pracy płyną same dobre wiadomości. Jeszcze przed rokiem zadowolonych z wykonywanego zajęcia było 73 proc. ankietowanych przez agencję pracy Randstad. Teraz już 79 proc. To w historii badania Monitor Rynku Pracy absolutny rekord. Ostatni raz tak dobrze w roli pracowników czuliśmy się w 2008 r., tuż przed wybuchem światowego kryzysu finansowego. Badania Randstad potwierdzają najświeższe wyniki Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS), w których pozytywnie o całym polskim rynku pracy wypowiada się aż 58 proc.

Polityka 17/18.2019 (3208) z dnia 23.04.2019; Rynek; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Poszukiwany, poszukiwana"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021