Rynek

Poszukiwany, poszukiwana

Pracownik pilnie poszukiwany

Choć w Polsce tak dramatycznie brakuje ludzi do pracy, aż 5 mln osób w wieku produkcyjnym nie pracuje. Choć w Polsce tak dramatycznie brakuje ludzi do pracy, aż 5 mln osób w wieku produkcyjnym nie pracuje. Pingcheng Zuo/iStockphoto / Getty Images
W ciągu ostatniego pół roku co czwarty zatrudniony zmienił pracę. Firmy podkupują ludzi, zwłaszcza do prostych zajęć. Rosną płace i nacisk pracodawców, aby wreszcie poluzować politykę imigracyjną. Niech będą nawet uchodźcy.
W kraju tak bardzo brakuje rąk do pracy, że pośrednicy ściągają ich także z Indii, Nepalu, Filipin, Pakistanu, Afganistanu, czyli rejonów, skąd rekrutowali się także „straszni uchodźcy”.PantherMedia W kraju tak bardzo brakuje rąk do pracy, że pośrednicy ściągają ich także z Indii, Nepalu, Filipin, Pakistanu, Afganistanu, czyli rejonów, skąd rekrutowali się także „straszni uchodźcy”.

Z rynku pracy płyną same dobre wiadomości. Jeszcze przed rokiem zadowolonych z wykonywanego zajęcia było 73 proc. ankietowanych przez agencję pracy Randstad. Teraz już 79 proc. To w historii badania Monitor Rynku Pracy absolutny rekord. Ostatni raz tak dobrze w roli pracowników czuliśmy się w 2008 r., tuż przed wybuchem światowego kryzysu finansowego. Badania Randstad potwierdzają najświeższe wyniki Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS), w których pozytywnie o całym polskim rynku pracy wypowiada się aż 58 proc.

Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Mężczyzna w związku. Jak to działa?

Jacek Masłowski o niespełnionych oczekiwaniach mężczyzn wobec kobiet oraz kobiet wobec mężczyzn.

Anna Dobrowolska
23.05.2017
Reklama