A chodziło o to, żeby znowelizowana ustawa m.in. zlikwidowała test rynku pracy, czyli obowiązek analizy, czy na miejsce cudzoziemca jest jakiś Polak chętny do pracy.
W ostatnich tygodniach media obiegają alarmistyczne informacje z rynku pracy. Zwykle są to komunikaty firm o zamiarze zwolnień grupowych. Mimo to urzędowe dane o bezrobociu, a także statystyki dotyczące zatrudnienia w przedsiębiorstwach pokazują stabilną, dobrą sytuację. To jak to jest z tym kryzysem, jest czy go nie ma?
Ponad 100 tys. uchodźców z Ukrainy znalazło w Polsce pracę, najczęściej poniżej kwalifikacji. Największą barierą jest język, ale dochodzi też do nadużyć.
Ustawa „o pomocy obywatelom Ukrainy” legalizuje pobyt uchodźców w Polsce, dając im prawo do pracy. Budownictwo, gastronomia, turystyka, transport, handel mogłyby wchłonąć nawet milion Ukraińców. Teoretycznie. Pytanie: gdzie i jak uchodźcy mają szukać pracy? Za ile? Na jak długo?
Dwie Ukrainki mieszkające w Polsce opowiadają o tym, co czują i jak to jest, kiedy twoich najbliższych budzą spadające na nich rakiety.
Cały świat niepokoi dziś pytanie: czy grozi nam masowe bezrobocie technologiczne? W USA ocenia się, że co czwarte miejsce pracy jest zagrożone, bo ponad 70 proc. zadań dziś wykonywanych przez ludzi mogą już przejąć maszyny.
O pracy zdalnej pisze się i mówi od roku bardzo wiele. Ale ilu pracowników tak naprawdę udomowiła w Polsce pandemia i czy homeoffice faktycznie stał się tak powszechną praktyką, jak chce tego większość nagłówków prasowych?
Między 200 a 350 tys. osób dziennie przebywa obecnie w Polsce na kwarantannie. Jakie świadczenia przysługują pracownikom, zleceniobiorcom i samozatrudnionym?
Rząd planuje zwiększyć liczbę umów, od których trzeba płacić składki emerytalno-rentowe. Jednak po reformie wciąż pozostaną równi i równiejsi, a moment wprowadzenia zmian trudno uznać za najszczęśliwszy.
Podwyżka płacy minimalnej o 200 zł w 2021 r. to kompromis między zamierzeniami a realiami gospodarczymi. I jak to z kompromisami bywa, zadowolonych jest niewielu.