Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Nadchodzi rewolucja. Wielu z nas będzie musiało zmienić zawód

Eksperci rynku pracy na całym świecie tworzą listy nowych zawodów, jakie ich zdaniem w bliższej i dalszej przyszłości się pojawią. Eksperci rynku pracy na całym świecie tworzą listy nowych zawodów, jakie ich zdaniem w bliższej i dalszej przyszłości się pojawią. Łukasz Rayski
Cały świat niepokoi dziś pytanie: czy grozi nam masowe bezrobocie technologiczne? W USA ocenia się, że co czwarte miejsce pracy jest zagrożone, bo ponad 70 proc. zadań dziś wykonywanych przez ludzi mogą już przejąć maszyny.
Komisja Europejska planuje robotyzację gospodarki krajów UE, ale jednocześnie zakłada, że roboty zostaną opodatkowane na rzecz osób, których pozbawią pracy.Łukasz Rayski Komisja Europejska planuje robotyzację gospodarki krajów UE, ale jednocześnie zakłada, że roboty zostaną opodatkowane na rzecz osób, których pozbawią pracy.

Pandemia przyspieszyła tę rewolucję. Pracodawcy, chcąc nie chcąc, zostali zmuszeni do zmiany organizacji pracy, wprowadzenia nowych rozwiązań technologicznych, zmiany modelu prowadzenia biznesu, relacji z pracownikami. I najczęściej byli zdumieni, że to działa. Także pracownicy przeszli przyspieszoną i często niełatwą transformację cyfrową, związaną z pracą zdalną i kooperacją z innymi osobami za pośrednictwem internetu. W tym samym czasie pracodawcy rozpaczliwie poszukiwali sprzętu komputerowego, specjalistów IT, dostawców rozwiązań cyfrowych.

Polityka 1/2.2022 (3345) z dnia 28.12.2021; Rynek; s. 58
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022