Rynek

Nadchodzi rewolucja. Wielu z nas będzie musiało zmienić zawód

Eksperci rynku pracy na całym świecie tworzą listy nowych zawodów, jakie ich zdaniem w bliższej i dalszej przyszłości się pojawią. Eksperci rynku pracy na całym świecie tworzą listy nowych zawodów, jakie ich zdaniem w bliższej i dalszej przyszłości się pojawią. Łukasz Rayski
Cały świat niepokoi dziś pytanie: czy grozi nam masowe bezrobocie technologiczne? W USA ocenia się, że co czwarte miejsce pracy jest zagrożone, bo ponad 70 proc. zadań dziś wykonywanych przez ludzi mogą już przejąć maszyny.
Komisja Europejska planuje robotyzację gospodarki krajów UE, ale jednocześnie zakłada, że roboty zostaną opodatkowane na rzecz osób, których pozbawią pracy.Łukasz Rayski Komisja Europejska planuje robotyzację gospodarki krajów UE, ale jednocześnie zakłada, że roboty zostaną opodatkowane na rzecz osób, których pozbawią pracy.

Pandemia przyspieszyła tę rewolucję. Pracodawcy, chcąc nie chcąc, zostali zmuszeni do zmiany organizacji pracy, wprowadzenia nowych rozwiązań technologicznych, zmiany modelu prowadzenia biznesu, relacji z pracownikami. I najczęściej byli zdumieni, że to działa. Także pracownicy przeszli przyspieszoną i często niełatwą transformację cyfrową, związaną z pracą zdalną i kooperacją z innymi osobami za pośrednictwem internetu. W tym samym czasie pracodawcy rozpaczliwie poszukiwali sprzętu komputerowego, specjalistów IT, dostawców rozwiązań cyfrowych. Zmieniły się ich plany i priorytety.

Wiele rozwiązań rozważanych wcześniej jako opcja do realizacji w przyszłości postanowiono wcielić w życie już. Pośpiesznie rozbudowywano kanały sprzedaży online, a redukowany był handel tradycyjny, zbyt narażony na pandemiczne kryzysy. – W ciągu półtora roku pandemii światowa gospodarka dokonała technologicznego skoku, jaki wcześniej zajmował jej dekadę – wyjaśnia Wioletta Marciniak-Mierzwa, ekspertka rynku pracy z firmy EY Polska.

Niedobór talentów

Z raportu Centrum Stosunków Międzynarodowych „Rynek pracy w nowej normalności” wynika, że dziewięć na dziesięć dużych firm w Europie planowało w 2021 r. wzrost inwestycji w transformację cyfrową, podczas gdy rok wcześniej było takich tylko 58 proc. Trwa automatyzacja i robotyzacja procesów administracyjnych i produkcyjnych. Sklepy wielkopowierzchniowe rezygnują z kas obsługiwanych przez kasjerów, których brakuje, na rzecz kas samoobsługowych.

W Polsce dodatkowym bodźcem dla zmian okazuje się brak pracowników. W III kwartale 2021 r. GUS raportował ponad 150 tys. wakatów. Z badania ManPowerGroup „Niedobór talentów” wynika, że 80 proc. pracodawców ma kłopoty ze znalezieniem pracownika z odpowiednimi kwalifikacjami.

Polityka 1/2.2022 (3345) z dnia 28.12.2021; Rynek; s. 58
Reklama