Cyborgiczni artyści chcą głębszego kontaktu ze światem. Wszczepiają sobie urządzenia, które pozwalają zyskać „nowe” zmysły. Jednak ewolucja nie bez powodu obdarzyła nas ich ograniczoną liczbą.
Czym jest przemoc wobec maszyn? Jak powinna być skodyfikowana? Tymi kwestiami zajmuje się dr Kamil Mamak, laureat Nagrody Naukowej POLITYKI 2023 w kategorii Nauki humanistyczne.
Próbuje odpowiedzieć na pytania o etyczny i filozoficzny wymiar technologii oraz o to, jak zorganizować prawo, aby jak najlepiej chronić ludzkie wartości.
Przyszłość nadeszła w 1973 r. Komputer Alto zmienił komunikację między maszyną a człowiekiem. Ale dziś, pół wieku później, zwiastowana przez niego rewolucja przybrała niepokojący kształt.
Rozmowa z filozofką dr Joanną K. Malinowską o mechanizmach relacji międzyludzkich, które przenoszą się na nasz stosunek do robotów... i do ras.
Nagrania pokazujące Kerfusia w akcji podbiły internet i wyzwoliły fanowską fantazję. Okazał się na tyle „cool”, że firma wysłała go w tournée po Polsce.
Czy robot może być osobą, czy można go skrzywdzić i czy mogłoby to być karalne? Teoretyczne problemy, analizowane przez pisarzy science fiction i filozofów, zaczynają mieć praktyczne konsekwencje.
Cały świat niepokoi dziś pytanie: czy grozi nam masowe bezrobocie technologiczne? W USA ocenia się, że co czwarte miejsce pracy jest zagrożone, bo ponad 70 proc. zadań dziś wykonywanych przez ludzi mogą już przejąć maszyny.
Automatyzacja i robotyzacja są dziś niezbędne w logistyce, ale nie oznaczają, że pracownicy stają się niepotrzebni. Ludzie mogą zająć się zadaniami mniej standardowymi, z którymi maszyny wciąż jeszcze radzą sobie gorzej.