Przyszłość nadeszła w 1973 r. Komputer Alto zmienił komunikację między maszyną a człowiekiem. Ale dziś, pół wieku później, zwiastowana przez niego rewolucja przybrała niepokojący kształt.
Rozmowa z filozofką dr Joanną K. Malinowską o mechanizmach relacji międzyludzkich, które przenoszą się na nasz stosunek do robotów... i do ras.
Nagrania pokazujące Kerfusia w akcji podbiły internet i wyzwoliły fanowską fantazję. Okazał się na tyle „cool”, że firma wysłała go w tournée po Polsce.
Czy robot może być osobą, czy można go skrzywdzić i czy mogłoby to być karalne? Teoretyczne problemy, analizowane przez pisarzy science fiction i filozofów, zaczynają mieć praktyczne konsekwencje.
Cały świat niepokoi dziś pytanie: czy grozi nam masowe bezrobocie technologiczne? W USA ocenia się, że co czwarte miejsce pracy jest zagrożone, bo ponad 70 proc. zadań dziś wykonywanych przez ludzi mogą już przejąć maszyny.
Automatyzacja i robotyzacja są dziś niezbędne w logistyce, ale nie oznaczają, że pracownicy stają się niepotrzebni. Ludzie mogą zająć się zadaniami mniej standardowymi, z którymi maszyny wciąż jeszcze radzą sobie gorzej.
Świat przemysłowy (i nie tylko) powoli opanowują maszyny. Jednak na razie całkowicie nas nie zastąpią.
Rolnictwo w Unii Europejskiej czeka cyfrowa rewolucja. Z jednej strony to szansa na zwiększenie wydajności i ochronę środowiska, z drugiej rodzi obawy o bezpieczeństwo danych.
Na razie pracują w fabrykach, służą w armii lub przebywają w laboratoriach. Czasami któryś jest wystawiony na pokaz jako atrakcja. Wkrótce będzie ich coraz więcej i zetkniemy się z nimi wszędzie. Nadchodzi era robotów.