Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Gwałt na robocie

Gwałt na robocie? Nieoczywiste i moralnie trudne relacje ludzi z maszynami

„W relacjach ludzi i robotów występuje wiele analogii do relacji międzyludzkich – występują w nich takie same mechanizmy.” „W relacjach ludzi i robotów występuje wiele analogii do relacji międzyludzkich – występują w nich takie same mechanizmy.” Adela Podgórska
Rozmowa z filozofką dr Joanną K. Malinowską o mechanizmach relacji międzyludzkich, które przenoszą się na nasz stosunek do robotów... i do ras.
„Czy jeżeli ktoś mówi, że kocha robota, to jest to autoiluzja, iluzja czy też prawdziwe uczucie?”Shutterstock „Czy jeżeli ktoś mówi, że kocha robota, to jest to autoiluzja, iluzja czy też prawdziwe uczucie?”

KATARZYNA KACZOROWSKA: – Zajmowała się pani badaniami dotyczącymi relacji pomiędzy człowiekiem a robotem, czy też szerzej – sztuczną inteligencją. Będzie tak jak w „2001: Odysei kosmicznej” Kubricka czy „Matrixie” Wachowskich – AI przejmie nad nami władzę?
JOANNA K. MALINOWSKA: – Przejęcie świata przez sztuczną inteligencję w tej chwili wydaje się lękiem czysto filmowym. Jak na razie jest ona wyłącznie narzędziem, które kształtujemy, choć zagrożenia z nią związane są i wynikają z tego, jaki jest człowiek.

Polityka 47.2022 (3390) z dnia 15.11.2022; Społeczeństwo; s. 34
Oryginalny tytuł tekstu: "Gwałt na robocie"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?