Rocznik 1988. Asystent w Katedrze Prawa Karnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje również na Uniwersytecie Helsińskim.
Zainteresowania naukowe dr. Kamila Mamaka znajdują się na pograniczu prawa, filozofii, etyki oraz technologii. Próbuje bowiem odpowiedzieć na pytania o etyczny i filozoficzny wymiar technologii, ale także bardziej przyziemne, czyli jak zorganizować prawo, aby jak najlepiej chronić ludzkie wartości. I jak sprawić, by nadążało za postępem technicznym. W swoich tekstach porusza kwestie związane z rozwojem sztucznej inteligencji, zajmując się m.in. algorytmami samochodów autonomicznych oraz wykorzystaniem SI do ukrywania danych o wyrokach, które uległy już zatarciu.
W wydawnictwie Routledge ukazała się niedawno jego książka rozpoczynająca się od pytania „Czy można kopnąć robota?”. Skupia się w niej na wartościach, takich jak miłość, autorytet państwa, wolność religijna czy moralność publiczna, które mogą być zagrożone za sprawą ataków ludzi na maszyny. Kolejna jego książka, o roboczym tytule „Ethics of Robot Design”, będzie natomiast zawierać rozważania etyczne dotyczące sposobów projektowania robotów.
Dr Mamak dwukrotnie uzyskał stopień doktora: z prawa i filozofii. Opublikował wiele artykułów w prestiżowych czasopismach oraz cztery monografie naukowe.