Stypendia 2018
Laureaci 2017
-
Magda Szcześniak
Stara się odpowiedzieć na ważne pytanie współczesności – w jaki sposób obrazy zmieniają nasze postrzeganie własnej tożsamości i miejsca w społeczeństwie, jak wpływają na relacje społeczne i modele myślenia o przeszłości i przyszłości.
-
Łukasz Krzyżowski
Bada wpływ środowiska migrantów na kształtowanie się otwartości społeczeństwa polskiego pod względem tolerancji i akceptacji dla innych stylów życia, orientacji seksualnych, narodowości, grup etnicznych, religijnych i wiekowych.
-
Maksymilian Przemysław Opolski
Zajmuje się kardiologią interwencyjną i obrazową, jako pierwszy w świecie wykonał i opisał zabieg przezskórnej angioplastyki wieńcowej z wykorzystaniem okularów rozszerzonej rzeczywistości.
-
Jan Poleszczuk
Jako matematyk pracujący w obszarze onkologii stosuje metody matematyczne, by zrozumieć, jak ze sobą współdziałają mutacje genów i jaki mają wpływ na wzrost nowotworów.
-
Andrzej Katunin
Głównym celem jego badań jest szeroko rozumiana poprawa bezpieczeństwa pojazdów oraz statków powietrznych poprzez opracowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie diagnostyki konstrukcji oraz materiałów, z których są wykonywane.
Finaliści 2017
-
Iwona Boruszkowska
W kręgu jej zainteresowań naukowych są: europejski romantyzm (wzbogacony o motywy wschodnie), XX - wieczna awangarda, modernizm polski i ukraiński, zjawisko choroby jako symptomu kultury najnowszej oraz artystyczne reprezentacje katastrofy.
-
Przemysław Gasztold
Zajmuje się naukowo historią PRL, szczególnie zimną wojną oraz ideowymi i frakcyjnymi podziałami w PZPR.
-
Mateusz Gola
Specjalizuje się w zakresie psychologii klinicznej, w szczególności zajmując się psychologicznymi i neuronalnymi mechanizmami kompulsywnych zachowań seksualnych.
-
Łukasz Woźny
Jego badania naukowe koncentrują się wokół zastosowań teorii gier w obszarze ekonomii, w szczególności wokół mechanizmów ograniczających pokusy, z którymi spotykają się decydenci w ważnych ekonomicznie sferach.
-
Michał Szcześniak
Jego badania w obrębie bioinformatyki i biologii molekularnej pozwolą lepiej poznać funkcjonowanie transkryptomu człowieka.
-
Bożena Nejman-Faleńczyk
Głównym obiektem jej zainteresowań są fagi przenoszące tzw. toksyny Shiga, odpowiedzialne za patogenność pewnych szczepów Escherichia coli.
-
Krzysztof Andrzej Tomaszewski
Jest anatomem, w swojej pracy stara się odpowiedzieć na pytanie, jak najlepiej przeprowadzić zabieg operacyjny, by zminimalizować ryzyko powikłań.
-
Piotr Wcisło
Jest uznanym na świecie specjalistą w szeroko pojętej współczesnej spektroskopii optycznej, a jego badania mają służyć wykryciu istnienia ciemnej materii.
-
Adam Kubas
Prowadzi badania nad szczególnym sposobem otrzymywania "zielonego" biowodoru, który może być przyszłością energetyki na świecie.
-
Jakub Łukasz Flotyński
Opracował metodę modelowania interaktywnych treści 3D, która pozwala projektować aplikacje VR/AR specjalistom dziedzinowym, bez posiadania specjalistycznej wiedzy programistycznej.