Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Zarobki realnie w górę niemal 10 proc. Następne będą ceny?

Według najnowszych danych GUS średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w lutym prawie 8 tys. zł brutto. To prawie 3 proc. więcej niż w styczniu i aż 12,9 proc. więcej w porównaniu z lutym 2023 r. Według najnowszych danych GUS średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w lutym prawie 8 tys. zł brutto. To prawie 3 proc. więcej niż w styczniu i aż 12,9 proc. więcej w porównaniu z lutym 2023 r. pressmaster / PantherMedia
Imponujący wzrost realnych wynagrodzeń cieszy, ale jednocześnie oznacza ryzyko powrotu wyższej inflacji.

Inflacja znacznie spadła, tymczasem pensje wciąż rosną szybko. Według najnowszych danych GUS średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w lutym prawie 8 tys. zł brutto. To prawie 3 proc. więcej niż w styczniu i aż 12,9 proc. więcej w porównaniu z lutym 2023 r. Po odjęciu rocznej inflacji (2,8 proc.) okaże się, że zarobki realnie zwiększyły się o niemal 10 proc. To świetny wynik, któremu na pewno pomógł znaczny wzrost płacy minimalnej od stycznia. Jednak także wiele osób lepiej zarabiających mogło liczyć ostatnio na podwyżki, nazywane często „antyinflacyjnymi”. W marcu dojdzie kolejny efekt: znaczne zwiększenie wynagrodzeń w sferze budżetowej, w szczególności wśród nauczycieli.

Mamy nadal rynek pracownika

Mamy oczywiście do czynienia z sytuacją przejściową i tak ogromny, realny wzrost pensji długo nie potrwa. Zresztą byłby on wręcz niebezpieczny dla konkurencyjności polskiej gospodarki. Obserwujemy skutki działań pracodawców, którzy z pewnym opóźnieniem starali się zrekompensować pracownikom wysoką inflację. Oczywiście robili to nie z dobroci serca, lecz z twardej kalkulacji – by nie stracić specjalistów na rzecz konkurencji. Przy niskim bezrobociu (5,4 proc. w lutym) wciąż mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Zatrudnienie w ciągu ostatniego roku co prawda spadło, ale zaledwie o 0,2 proc. To bardzo dobry wynik, skoro polski PKB zwiększył się w tym samym okresie jedynie o 0,2 proc., czyli gospodarka była pogrążona w stagnacji.

Inflacja wzrośnie, cięć stóp raczej nie będzie

Tak spektakularne wzrosty pensji mają też efekt uboczny. Oznaczają, że inflacja poniżej 3 proc., którą właśnie się cieszymy, może już niedługo wzrosnąć. Nie tylko z powodu powrotu 5-proc. stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe (od kwietnia) czy stopniowego uwalniania taryf energii i gazu (od lipca), ale także dzięki rosnącej konsumpcji. Sprzedawcy, gdy tylko zauważą większą chęć klientów do wydawania pieniędzy, wykorzystają ją do podniesienia cen. W ostatnich miesiącach powstrzymywali się przed tym, aby uspokoić konsumentów i skłonić ich do porzucenia polityki zaciskania pasa. Ostatnie lata przyniosły bowiem ogromne zmiany w naszych nawykach zakupowych, mających chronić naruszone inflacją budżety domowe.

Dzisiejsze dane oznaczają także coraz mniejszą szansę na cięcia stóp procentowych w najbliższych miesiącach. Rada Polityki Pieniężnej, która i tak zasadniczo zmieniła swoją politykę tuż po wyborach parlamentarnych, może dodatkowo wskazywać na ryzyko wyraźnego wzrostu inflacji przy tak szybkim wzroście wynagrodzeń. A to oznacza, że wysokie stopy mają działać odstraszająco na konsumentów, aby mimo lepszej osobistej sytuacji finansowej pozostali ostrożni w zaciąganiu kredytów. Oczywiście chodzi o tych, którym się rzeczywiście poprawiło. Comiesięczne dane GUS tradycyjnie uwzględniają tylko firmy z przynajmniej 9 pracownikami, więc nie obejmują znacznej części zatrudnionych.

Czytaj także: Jak portugalska Biedronka i niemiecki Lidl biją się o Polskę

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Dlaczego książki drożeją, a księgarnie upadają? Na rynku dzieje się coś dziwnego

Co trzy dni znika w Polsce jedna księgarnia. Rynek wydawniczy to materiał na poczytny thriller.

Justyna Sobolewska, Aleksandra Żelazińska
18.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną