Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Rdzewienie wątroby

O początkach zwłóknienia wątroby można się przekonać, wykonując badanie elastografii wątroby. O początkach zwłóknienia wątroby można się przekonać, wykonując badanie elastografii wątroby. Bork / PantherMedia
Spełnia się najczarniejszy scenariusz: coraz więcej ludzi wymaga przeszczepów z powodu niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Kłopot w tym, że wciąż nie wiadomo, jak tę chorobę diagnozować i jak przekonać nią zagrożonych do zmiany diety i trybu życia.
Stłuszczenie wątroby jest odwracalne. Marskość na ogół już nie.Alamy/BEW Stłuszczenie wątroby jest odwracalne. Marskość na ogół już nie.

Nawet najbogatsze systemy opieki zdrowotnej mogą nie udźwignąć takiego zapotrzebowania na transplantacje. W Stanach Zjednoczonych prawie jedna trzecia dorosłych ma stłuszczoną wątrobę – o czym wielu nie wie, bo tego nie odczuwa – i 40 proc. cierpi z powodu otyłości. Niealkoholowe stłuszczenie wątroby już w przyszłym roku wysunie się więc na czoło przyczyn przeszczepień tego narządu.

A to jedna z najdroższych i najbardziej skomplikowanych operacji. Nierzadko też niemożliwa do przeprowadzenia, bo brakuje dawców zdrowych organów.

Polityka 20.2019 (3210) z dnia 14.05.2019; Nauka; s. 66
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?