Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Rdzewienie wątroby

O początkach zwłóknienia wątroby można się przekonać, wykonując badanie elastografii wątroby. O początkach zwłóknienia wątroby można się przekonać, wykonując badanie elastografii wątroby. Bork / PantherMedia
Spełnia się najczarniejszy scenariusz: coraz więcej ludzi wymaga przeszczepów z powodu niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Kłopot w tym, że wciąż nie wiadomo, jak tę chorobę diagnozować i jak przekonać nią zagrożonych do zmiany diety i trybu życia.
Stłuszczenie wątroby jest odwracalne. Marskość na ogół już nie.Alamy/BEW Stłuszczenie wątroby jest odwracalne. Marskość na ogół już nie.

Nawet najbogatsze systemy opieki zdrowotnej mogą nie udźwignąć takiego zapotrzebowania na transplantacje. W Stanach Zjednoczonych prawie jedna trzecia dorosłych ma stłuszczoną wątrobę – o czym wielu nie wie, bo tego nie odczuwa – i 40 proc. cierpi z powodu otyłości. Niealkoholowe stłuszczenie wątroby już w przyszłym roku wysunie się więc na czoło przyczyn przeszczepień tego narządu.

A to jedna z najdroższych i najbardziej skomplikowanych operacji. Nierzadko też niemożliwa do przeprowadzenia, bo brakuje dawców zdrowych organów.

Polityka 20.2019 (3210) z dnia 14.05.2019; Nauka ; s. 66
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022