Dziennikarz Tomasz Sekielski, autor filmu „Tylko nie mów nikomu”, o tym, jak rozmawiać o grzechach Kościoła.
Film Sekielskich po raz pierwszy od dawna wprowadził rozdźwięk w stanowiskach episkopatu i PiS. Czy to tylko incydent, czy może początek trwałego procesu?
Od lat nie było w Polsce tylu napięć, emocji – nawet łez – wokół Kościoła.
Seria alarmów bombowych w szkołach była egzaminem z dojrzałości państwa. W kategorii improwizacja ocena jest celująca.
Kwestia Matki Boskiej „tęczochowskiej” stała się przedmiotem zainteresowania policji, prokuratury i jest jednym z tematów najgoręcej dyskutowanych w końcówce kampanii wyborczej. To malowniczy incydent, ale wiąże się ze sprawami poważnymi: interpretacją prawa w sferze wolności obywatelskich, zawikłanymi stosunkami po prawej stronie politycznej, narastającym wewnętrznym konfliktem kulturowym.
Wojciech Janik, zatrudniony w CBA wiosną 2016 r., decyzją szefa biura Ernesta Bejdy miał do wykonania głównie dwa specjalne zadania.
Jeżeli Koalicja Europejska nie zdoła wygrać wyborów europejskich, do gry wejdzie Donald Tusk. Jaki jest jego plan na wielki powrót?
Olgierd Łukaszewicz w 15 miesięcy odwiedził prawie 70 miast i miasteczek. Pomazał czerwoną farbą wiele koszul, by przypomnieć historię i pokazać, do czego prowadzi nacjonalizm.
Rozmowa z Filipem Pazderskim o tym, że jako społeczeństwo jesteśmy jednocześnie tolerancyjni i nietolerancyjni, liberalni i autorytarni. I jakie płyną z tego wnioski.
PiS chce ścigać sędziów za stosowanie bezprawnego prawa stanu wojennego, a sam zmusza ich do ulegania bezprawiu. Usiłując przeprowadzić wymianę kadr, zagonił się w moralno-prawną pułapkę.
Krowa żyjąca na wolności w dzisiejszych czasach nie ma szans. Tym bardziej całe stado. Wydano więc wyrok śmierci, choć są chętni, by szczęśliwe krowy adoptować.
Główna ekonomistka EBOiR, profesor Oxfordu Beata Javorcik o tym, jak chronić demokrację przed skutkami, które przynosi globalny rynek.
Za komuny było biednie i szaro, lecz niemal każdy mógł skorzystać z Funduszu Wczasów Pracowniczych. FWP miał setki ośrodków w atrakcyjnych miejscowościach turystycznych, od Bałtyku po Tatry. Co się z nimi stało?
Informacje o rychłym końcu silnika wysokoprężnego wydają się przesadzone. Świat jeszcze długo bez niego sobie nie poradzi.
Ćwierć wieku temu Afrykański Kongres Narodowy wyzwolił RPA z apartheidu. Dziś wielu liczy, że RPA w końcu wyzwoli się od Kongresu.
Kim naprawdę jest nowy prezydent naszych sąsiadów Wołodymyr „kacap-Żyd-ukraiński Trudeau-zbawiciel” Zełenski?
Uwaga, powracają internetowi oszuści z Afryki Zachodniej. Próbują starych szwindli w nowej technologicznej odsłonie.
Rozmowa z Günterem Verheugenem, byłym komisarzem ds. rozszerzenia, o tym, dlaczego Polska nie miałaby dziś żadnych szans na wejście do Unii Europejskiej.
„Gazeta Wyborcza” skończyła 30 lat. Z tej okazji poprosiliśmy jej współzałożyciela, a kiedyś dziennikarza POLITYKI Ernesta Skalskiego, aby opisał początki pisma oraz polityczne i społeczne realia, które towarzyszyły powstaniu jednego z najważniejszych polskich mediów.
Prowadzona przez Niemcy od 1919 r. antypolska kampania była niezwykle wyrafinowana i rozbudowana. Nie było telewizji ani internetu, ale fake newsy były na porządku dziennym.
Beztroski rozwój ludzkości na ekologiczny kredyt skończył się. Szóste wielkie wymieranie gatunków jest faktem, w ciągu najbliższych dekad może ich zniknąć nawet milion.
Spełnia się najczarniejszy scenariusz: coraz więcej ludzi wymaga przeszczepów z powodu niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Kłopot w tym, że wciąż nie wiadomo, jak tę chorobę diagnozować i jak przekonać nią zagrożonych do zmiany diety i trybu życia.
Nasi koledzy z redakcji naukowej POLITYKI polecają książki warte przeczytania.
Jordańska pustynia stała się ulubionym miejscem na świecie. Przynajmniej dla ekip realizujących filmowe superprodukcje.
Wykupujemy już abonamenty do serwisów z muzyką czy serialami. Wszystko wskazuje na to, że niebawem do posiadanego pakietu będziemy mogli dorzucić gry.
Mimo zastrzeżeń na pewno warto było tę operę przypomnieć – muzyka ma w sobie wiele uroku.
Przedstawienie dostarcza przyjemnych wrażeń.
Nowe dzieło Oliviera Assayasa („Personal Shopper”, „Sils Maria”) to nieco inny wariant niezbyt u nas docenionego dramatu „Co przynosi przyszłość” Mii Hansen-Løve.
Choć w tym filmie James Hetfield z Metalliki debiutuje rolą policjanta, naprawdę wyróżnia się Zac Efron jako amerykański seryjny morderca.
Sopocka wystawa uświadamia odbiorcy, jak bardzo sprawdza się w prezentowaniu sztuki modernistyczna prawda, że „mniej znaczy więcej”.
Traktat moralny naszych czasów.
Dawno się tak nie śmiałam podczas czytania.
Dwupłytowy album zawiera dwa różne światy.
Płyta – podobnie jak poprzednie – uderza masywnym brzmieniem.
Nic tak dobrze jak język nie wyraża naszej ambiwalentnej natury – piszą organizatorzy festiwalu Copernicus.
Ponad 100 gości, aż 80 spotkań z pisarkami i pisarzami oraz 25 festiwalowych premier.
Mamy poważne luki w zbiorach polskiej sztuki XX w. – mówi Piotr Rypson, zwolniony z Muzeum Narodowego w Warszawie, twórca tamtejszej galerii sztuki współczesnej.
Pierwszy raz w historii tak wiele osób na świecie potrafi czytać i pisać. Jednocześnie obserwujemy zmierzch kultury pisma. Jaka będzie epoka postpiśmienna, zastanawia się Jacek Dukaj w swojej nowej książce.
Literatura, zupełnie jak w XIX w., świetnie się sprawdza w odcinkach. Autorom wielkich powieści telewizja przynosi nową sławę, ale i nowe dylematy: albo sami napiszą sequel, albo ktoś zrobi to za nich.
Reporterską opowieścią o zdegenerowanej amerykańskiej metropolii Charlie LeDuff podbił świat. Teraz chce opisać to, co się dzieje w Europie. Na razie przyjeżdża do Polski.
W portugalskiej wersji kolonializmu świat nie miał granic, był bowiem – dla owego narodu żeglarzy – jak bezkresna przestrzeń stanowiąca li tylko możliwość ciągłej ekspansji.
Ci, którzy zdobyli się na odwagę, także w naszych, powojennych czasach, naśladowcy Karola, mogą dziś bez obaw spojrzeć w lustro i chodzić z podniesioną głową.
Europę tworzy świat wartości. Jakich jednak?
Premiera „Tylko nie mów nikomu” się odbyła i nagle zaszumiało straszliwą prawdą – dokumentu nie do podważenia.
Idea intronizowania Chrystusa na Króla Europy na razie się jeszcze w Brukseli nie przebiła.
Sprawcy profanacji wizerunku Kaczyńskiego (polegającej na próbie pozbawienia go aureoli) wciąż są na wolności.
Kitesurfing to jeden z najmłodszych, ale też jeden z najbardziej niezwykłych sportów, który zdobył już tysiące fanów na całym świecie. Także u nas.
Świadectwo
Film Sekielskich po raz pierwszy od dawna wprowadził rozdźwięk w stanowiskach episkopatu i PiS. Czy to tylko incydent, czy może początek trwałego procesu?