Świat

Stambuł do powtórki

Stambuł: wybory do powtórki

Protest zwolenników Imamoğu, którzy wcale nie chcą powtarzania wyborów. Protest zwolenników Imamoğu, którzy wcale nie chcą powtarzania wyborów. Bulent Kilic/AFP / EAST NEWS

W ubiegłym tygodniu turecka Najwyższa Komisja Wyborcza unieważniła wybory na prezydenta Stambułu. W głosowaniu, które odbyło się 31 marca, zwyciężył kandydat opozycji Ekrem Imamoğlu, wyprzedzając bliskiego współpracownika prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana o zaledwie 13 tys. głosów na ponad 8 mln oddanych. Obóz rządzący Turcją od 2002 r., a szczególnie sam Erdoğan, który w przeszłości był prezydentem Stambułu, długo nie mógł się pogodzić z porażką. Ostatecznie przychylna Erdoğanowi Komisja uznała, że głosowanie trzeba powtórzyć, bo niektórzy członkowie komisji obwodowych nie spełniali wszystkich wymogów.

Polityka 20.2019 (3210) z dnia 14.05.2019; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Stambuł do powtórki"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

„Zielony rycerz. Green Knight”: filmowy powrót do mitycznej Brytanii

W filmie „Zielony rycerz. Green Knight” Davida Lowery’ego oglądamy Króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu. Znowu. Co takiego tkwi w legendach arturiańskich, że współczesna kultura regularnie do nich wraca?

Marcin Zwierzchowski
27.07.2021