Społeczeństwo

Otwarci na zamknięcie

Polacy otwarci i zamknięci zarazem

„Młodzi stanowią najmniej otwartą grupę społeczną, zarówno jeśli chodzi o wartości związane z różnorodnością kulturową, jak i te związane z demokracją liberalną.” „Młodzi stanowią najmniej otwartą grupę społeczną, zarówno jeśli chodzi o wartości związane z różnorodnością kulturową, jak i te związane z demokracją liberalną.” Marta Frej
Rozmowa z Filipem Pazderskim o tym, że jako społeczeństwo jesteśmy jednocześnie tolerancyjni i nietolerancyjni, liberalni i autorytarni. I jakie płyną z tego wnioski.
Infografika: Lech Mazurczyk/Polityka

JOANNA PODGÓRSKA: – Nie jest tak źle, jak się państwu zdaje? Z badań, których współautorem jest Instytut Spraw Publicznych wynika, że w Europie pod populistyczną wrzawą kryje się szerokie poparcie dla wartości liberalnych.
FILIP PAZDERSKI: Badanie przeprowadzono w sześciu krajach: Francji, Niemczech, Grecji, Polsce, we Włoszech i na Węgrzech. Generalny wniosek jest taki, że Europejczycy nie są tak dużymi zwolennikami społeczeństwa zamkniętego, jak często się to prezentuje w debacie publicznej.

Polityka 20.2019 (3210) z dnia 14.05.2019; Społeczeństwo; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Otwarci na zamknięcie"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Osamotnienie – dżuma współczesności?

Mamy w Polsce 5 mln jednoosobowych gospodarstw domowych. Na razie co czwarte gospodarstwo. W 2035 r. – co trzecie.

Ewa Wilk
08.02.2019