Społeczeństwo

Otwarci na zamknięcie

Polacy otwarci i zamknięci zarazem

„Młodzi stanowią najmniej otwartą grupę społeczną, zarówno jeśli chodzi o wartości związane z różnorodnością kulturową, jak i te związane z demokracją liberalną.” „Młodzi stanowią najmniej otwartą grupę społeczną, zarówno jeśli chodzi o wartości związane z różnorodnością kulturową, jak i te związane z demokracją liberalną.” Marta Frej
Rozmowa z Filipem Pazderskim o tym, że jako społeczeństwo jesteśmy jednocześnie tolerancyjni i nietolerancyjni, liberalni i autorytarni. I jakie płyną z tego wnioski.
Infografika: Lech Mazurczyk/Polityka

JOANNA PODGÓRSKA: – Nie jest tak źle, jak się państwu zdaje? Z badań, których współautorem jest Instytut Spraw Publicznych wynika, że w Europie pod populistyczną wrzawą kryje się szerokie poparcie dla wartości liberalnych.
FILIP PAZDERSKI: Badanie przeprowadzono w sześciu krajach: Francji, Niemczech, Grecji, Polsce, we Włoszech i na Węgrzech. Generalny wniosek jest taki, że Europejczycy nie są tak dużymi zwolennikami społeczeństwa zamkniętego, jak często się to prezentuje w debacie publicznej.

Polityka 20.2019 (3210) z dnia 14.05.2019; Społeczeństwo; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Otwarci na zamknięcie"

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021