Nauka

Katastrofa już trwa

Apokalipsa zwierząt

Lotnisku we Władywostoku, boeing z podobizną tygrysa syberyjskiego, uznawanego za gatunek zagrożony. Lotnisku we Władywostoku, boeing z podobizną tygrysa syberyjskiego, uznawanego za gatunek zagrożony. Yuri Smityuk/TASS / Getty Images
Beztroski rozwój ludzkości na ekologiczny kredyt skończył się. Szóste wielkie wymieranie gatunków jest faktem, w ciągu najbliższych dekad może ich zniknąć nawet milion.
Katastrofa nie jest kwestią przyszłości, tylko już trwa i nabiera rozpędu. Nic dziwnego, że nabierają też rozpędu przemiany świadomości społecznej.innervision/PantherMedia Katastrofa nie jest kwestią przyszłości, tylko już trwa i nabiera rozpędu. Nic dziwnego, że nabierają też rozpędu przemiany świadomości społecznej.

Wielkie przyspieszenie, tak można określić ostatnie półwiecze. Od 1970 r. liczba ludności na Ziemi podwoiła się, produkcja rolna potroiła, wolumen światowej gospodarki wzrósł czterokrotnie, a wielkość międzynarodowej wymiany handlowej dziesięciokrotnie. Liczby oszałamiają, jednak jeszcze ważniejsza jest informacja ukryta w ich strukturze: nie tylko jest nas coraz więcej, ale także chcemy coraz lepiej żyć. W rezultacie zużycie surowców i materiałów na głowę wzrosło od 1970 r. o 15 proc.

Dotychczas zwracaliśmy głównie uwagę na pozytywne skutki rozwojowej dynamiki, jak miliony Chińczyków, którzy wyszli ze skrajnej nędzy, tworząc dziś zadowoloną z życia klasęśrednią.

Reklama

Czytaj także

Kraj

Arcyksiążę Głódź – ikona Kościoła oderwanego od współczesnego świata

Abp Sławoj Leszek Głódź powoli staje się ikoną Kościoła – tego oderwanego od współczesnego świata, społecznych emocji, z monopolem na rację.

Ryszarda Socha
23.05.2019
Reklama