Świat

Żadnej Międzyeuropy!

Günter Verheugen o tym, dlaczego Polska nie miałaby dziś szans na wejście do Unii

Zdaniem Verheugena dzisiaj Polska nie miała by najmniejszych szans, by wstąpić do Unii Europejskiej. Zdaniem Verheugena dzisiaj Polska nie miała by najmniejszych szans, by wstąpić do Unii Europejskiej. fotofabrika / PantherMedia
Rozmowa z Günterem Verheugenem, byłym komisarzem ds. rozszerzenia, o tym, dlaczego Polska nie miałaby dziś żadnych szans na wejście do Unii Europejskiej.
Günter VerheugenPiotr Waniorek/Forum Günter Verheugen

ADAM KRZEMIŃSKI: – W naszej części Europy świętowano 20-lecie wejścia do NATO. W Niemczech go nie zauważono. Podobnie z 15-leciem rozszerzenia Unii.
GÜNTER VERHEUGEN: – Niemcy nie są tu wyjątkiem. Duma z tego, co razem osiągnęliśmy w 2004 i 2007 r., ustąpiła miejsca nastawieniu, że Unia była zbyt łaskawa i pospieszna. I dlatego teraz jest sparaliżowana. Niemal zanika pozytywna narracja o rozszerzeniu. Stąd przekonanie, że ci, którzy wtedy nie zdążyli wsiąść do łodzi, już do niej nie wsiądą.

Czy Polska dziś by wsiadła?
Nie miałaby żadnej szansy. Nie tyle z powodów gospodarczych, co politycznych i prawnych. Gdy Polska wchodziła do Unii, zakładano, że nowe państwa członkowskie będą wdrażać wspólne zasady.

I to robiły.
Ale dziś mamy całkowitą zmianę. Kluczowi członkowie Unii pogodzili się z faktem nowego podziału Europy, którego wtedy nie braliśmy pod uwagę.

A co wtedy braliście pod uwagę?
Uważałem, że należy naprawić powojenną historię Europy i przywrócić historyczną sprawiedliwość. Dla mnie decydujący był impuls moralny, a nie interes geopolityczny. Byłem wstrząśnięty, gdy na początku lat 90. Henry Kissinger powiedział, że musimy stworzyć strefę buforową między Zachodem a Rosją. Właśnie tego nie powinniśmy robić! Żadnej Międzyeuropy!

Miał na myśli Polskę?
Oczywiście! Powiedziałem, że musimy tym narodom dać szansę powrotu do domu, tam gdzie chcą być i gdzie jest ich historyczne miejsce.

Czy dziś, przy problemach z Polską i Węgrami, słyszy pan w starej Unii: to Verheugen nas w to wciągnął?
I tak, i nie, ale w Niemczech i we Francji ludzie często mnie pytają, czy nadal uważam, że rozszerzenie Unii na Wschód było właściwe.

Polityka 20.2019 (3210) z dnia 14.05.2019; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Żadnej Międzyeuropy!"
Reklama