Świat

Żadnej Międzyeuropy!

Günter Verheugen o tym, dlaczego Polska nie miałaby dziś szans na wejście do Unii

Zdaniem Verheugena dzisiaj Polska nie miała by najmniejszych szans, by wstąpić do Unii Europejskiej. Zdaniem Verheugena dzisiaj Polska nie miała by najmniejszych szans, by wstąpić do Unii Europejskiej. fotofabrika / PantherMedia
Rozmowa z Günterem Verheugenem, byłym komisarzem ds. rozszerzenia, o tym, dlaczego Polska nie miałaby dziś żadnych szans na wejście do Unii Europejskiej.
Günter VerheugenPiotr Waniorek/Forum Günter Verheugen

ADAM KRZEMIŃSKI: – W naszej części Europy świętowano 20-lecie wejścia do NATO. W Niemczech go nie zauważono. Podobnie z 15-leciem rozszerzenia Unii.
GÜNTER VERHEUGEN: – Niemcy nie są tu wyjątkiem. Duma z tego, co razem osiągnęliśmy w 2004 i 2007 r., ustąpiła miejsca nastawieniu, że Unia była zbyt łaskawa i pospieszna. I dlatego teraz jest sparaliżowana. Niemal zanika pozytywna narracja o rozszerzeniu. Stąd przekonanie, że ci, którzy wtedy nie zdążyli wsiąść do łodzi, już do niej nie wsiądą.

Polityka 20.2019 (3210) z dnia 14.05.2019; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Żadnej Międzyeuropy!"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013