Świat

Żadnej Międzyeuropy!

Günter Verheugen o tym, dlaczego Polska nie miałaby dziś szans na wejście do Unii

Zdaniem Verheugena dzisiaj Polska nie miała by najmniejszych szans, by wstąpić do Unii Europejskiej. Zdaniem Verheugena dzisiaj Polska nie miała by najmniejszych szans, by wstąpić do Unii Europejskiej. fotofabrika / PantherMedia
Rozmowa z Günterem Verheugenem, byłym komisarzem ds. rozszerzenia, o tym, dlaczego Polska nie miałaby dziś żadnych szans na wejście do Unii Europejskiej.
Günter VerheugenPiotr Waniorek/Forum Günter Verheugen

ADAM KRZEMIŃSKI: – W naszej części Europy świętowano 20-lecie wejścia do NATO. W Niemczech go nie zauważono. Podobnie z 15-leciem rozszerzenia Unii.
GÜNTER VERHEUGEN: – Niemcy nie są tu wyjątkiem. Duma z tego, co razem osiągnęliśmy w 2004 i 2007 r., ustąpiła miejsca nastawieniu, że Unia była zbyt łaskawa i pospieszna. I dlatego teraz jest sparaliżowana. Niemal zanika pozytywna narracja o rozszerzeniu. Stąd przekonanie, że ci, którzy wtedy nie zdążyli wsiąść do łodzi, już do niej nie wsiądą.

Reklama

Czytaj także

Kraj

Arcyksiążę Głódź – ikona Kościoła oderwanego od współczesnego świata

Abp Sławoj Leszek Głódź powoli staje się ikoną Kościoła – tego oderwanego od współczesnego świata, społecznych emocji, z monopolem na rację.

Ryszarda Socha
23.05.2019
Reklama