Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Muzyka

Kadisz bez słów

Recenzja płyty: Mirga Gražinytė-Tyla, Gidon Kremer, City of Birmingham Symphony Orchestra, Kremerata Baltica, „Weinberg Symphonies Nos. 2 & 21”

materiały prasowe
Dwupłytowy album zawiera dwa różne światy.

Po raz pierwszy utwory Mieczysława Weinberga ukazały się na płycie prestiżowej niemieckiej wytwórni. A zarazem jest to debiut w tej firmie młodej litewskiej dyrygentki, kierującej już przez drugą kadencję City of Birmingham Symphony Orchestra – to pierwsza kobieta tej specjalności, która podpisała z DG kontrakt. Ważny też jest tu udział wielkiego skrzypka Gidona Kremera, który w tym roku pełni funkcję rezydenta przy tej orkiestrze; od razu zasugerował dyrygentce wykonanie dzieł Weinberga, których od kilku lat jest wielkim orędownikiem. Dwupłytowy album zawiera dwa różne światy. Na pierwszej z płyt Kremer ze swym zespołem Kremerata Baltica gra II Symfonię na orkiestrę kameralną z 1946 r., przedstawiającą bardzo intymny muzyczny krajobraz. Kontrastem jest XXI Symfonia „Kadisz”, ukończona już pod koniec życia kompozytora – to wielki krzyk rozpaczy i żałoby. Wbrew tytułowi – bez modlitwy, bez tekstu. Za to z cichym cytatem z Ballady g-moll Chopina (ciekawostka: na fortepianie gra znany nam z Konkursu Chopinowskiego Georgijs Osokins) i z rozbrzmiewającym w części finałowej jasnym, krystalicznym, niemal chłopięcym głosem śpiewającym bez słów. To sama Mirga Gražinytė-Tyla – nie jest co prawda śpiewaczką, lecz zaczynała od dyrygowania chórem. I znalazła tu właściwy ton niewinnego dziecka przerażonego złym światem. Jak sam kompozytor.

Mirga Gražinytė-Tyla, Gidon Kremer, City of Birmingham Symphony Orchestra, Kremerata Baltica, Weinberg Symphonies Nos. 2 & 21, Deutsche Grammophon

Polityka 20.2019 (3210) z dnia 14.05.2019; Afisz. Premiery; s. 79
Oryginalny tytuł tekstu: "Kadisz bez słów"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Mark Rothko w Paryżu. Mglisty twórca, który wykonał w swoim życiu kilka wolt

Przebojem ostatnich miesięcy jest ekspozycja Marka Rothki w paryskiej Fundacji Louis Vuitton, która spełnia przedśmiertne życzenie słynnego malarza.

Piotr Sarzyński
12.03.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną