Kultura

Powieści w odcinkach

Jak z powieści zrobić serial

Kadr z sześcio­odcinkowej adaptacji „Paragrafu 22” Josepha Hellera. Kadr z sześcio­odcinkowej adaptacji „Paragrafu 22” Josepha Hellera. Philipe Antonello/Hulu
Literatura, zupełnie jak w XIX w., świetnie się sprawdza w odcinkach. Autorom wielkich powieści telewizja przynosi nową sławę, ale i nowe dylematy: albo sami napiszą sequel, albo ktoś zrobi to za nich.
„Genialna przyjaciółka” to najdroższa produkcja w historii włoskiej telewizji.Eduardo Castaldo „Genialna przyjaciółka” to najdroższa produkcja w historii włoskiej telewizji.

Kończąca się megaprodukcja HBO „Gra o tron”, oparta na cyklu powieściowym fantasy George’a R.R. Martina, pozostaje najgłośniejszym przykładem udanego aliansu literatury i telewizji. Ale serialowych adaptacji książek przybywa w lawinowym tempie. Mają olbrzymie budżety, stają się flagowymi pozycjami w ramówkach i na platformach, a informacje o zakupie praw do kolejnych tytułów brzmią w dobie zaostrzającej się konkurencji na serialowym rynku jak komunikaty o wyścigu zbrojeń.

HBO ma już w zanadrzu kolejną powieść jako serial: sześcioodcinkową, zrealizowaną przez Hulu adaptację „Paragrafu 22” Josepha Hellera z 1961 r.

Polityka 20.2019 (3210) z dnia 14.05.2019; Kultura; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Powieści w odcinkach"
Reklama

Czytaj także

Historia

Wojna secesyjna: arystokrata Lee kontra łachmyta Grant

150 lat temu skończyła się wojna secesyjna. Armiami stron dowodzili generałowie Robert Edward Lee i Ulisses Grant. Reprezentowali dwie bardzo odmienne wersje sukcesu z amerykańskiego snu.

Grzegorz Mathea
14.04.2015