Kultura

Powieści w odcinkach

Jak z powieści zrobić serial

Kadr z sześcio­odcinkowej adaptacji „Paragrafu 22” Josepha Hellera. Kadr z sześcio­odcinkowej adaptacji „Paragrafu 22” Josepha Hellera. Philipe Antonello/Hulu
Literatura, zupełnie jak w XIX w., świetnie się sprawdza w odcinkach. Autorom wielkich powieści telewizja przynosi nową sławę, ale i nowe dylematy: albo sami napiszą sequel, albo ktoś zrobi to za nich.
„Genialna przyjaciółka” to najdroższa produkcja w historii włoskiej telewizji.Eduardo Castaldo „Genialna przyjaciółka” to najdroższa produkcja w historii włoskiej telewizji.

Kończąca się megaprodukcja HBO „Gra o tron”, oparta na cyklu powieściowym fantasy George’a R.R. Martina, pozostaje najgłośniejszym przykładem udanego aliansu literatury i telewizji. Ale serialowych adaptacji książek przybywa w lawinowym tempie. Mają olbrzymie budżety, stają się flagowymi pozycjami w ramówkach i na platformach, a informacje o zakupie praw do kolejnych tytułów brzmią w dobie zaostrzającej się konkurencji na serialowym rynku jak komunikaty o wyścigu zbrojeń.

HBO ma już w zanadrzu kolejną powieść jako serial: sześcioodcinkową, zrealizowaną przez Hulu adaptację „Paragrafu 22” Josepha Hellera z 1961 r.

Polityka 20.2019 (3210) z dnia 14.05.2019; Kultura; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Powieści w odcinkach"

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021