Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Polityka
Huta im. Tadeusza Sendzimira, własność koncernu ArcelorMittal.Artur Silski/EAST NEWS Huta im. Tadeusza Sendzimira, własność koncernu ArcelorMittal.

Wydarzenia

• Koncern ArcelorMittal, największy producent stali w Polsce, planuje od września tymczasowo wstrzymać pracę wielkiego pieca i stalowni w swojej krakowskiej hucie. Decyzja wynika ze spadającego popytu na stal na światowych rynkach, taniego importu surowca ze Wschodu oraz rosnących cen uprawnień do emisji CO₂ i kosztów zakupu prądu. Jak zapowiadają szefowie firmy, ok. 1,2 tys. pracowników tej części huty nie straci jednak pracy. /Polityka Insight Energy

• Kanadyjska spółka giełdowa StillCanna, producent oleju konopnego CBD (kannabidiol), za ok. 90 mln zł kupuje firmę Olimax New Technologies, polskiego producenta konopi siewnych z Bliczy pod Kielcami – podał „Puls Biznesu”. Firma ma własną odmianę konopi używanych w medycynie i różniących się od indyjskich niższą zawartością substancji psychoaktywnych.

British Automotive Holding (BAH), polski importer samochodów Jaguar, Land Rover i Aston Martin, planuje zakup SsangYong Polska. To importer koreańskich aut typu SUV i crossover marki SsangYong, które w Polsce oferowane są przez 22 niezależnych dilerów. Ich sprzedaż w 2018 r. wzrosła o 40 proc. Od 2010 r. właścicielem koreańskiej firmy jest indyjski koncern samochodowy Mahindra&Mahindra ltd.

***

Kadry

Artur Białkowski został dyrektorem zarządzającym sieci placówek medycznych Medicover Polska. Z firmą związany jest od siedmiu lat: był dyrektorem sprzedaży oraz wiceprezesem. Obecnie będzie odpowiadał m.in. za rozwój placówek na terenie kraju oraz usług ambulatoryjnych i niemedycznych. Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich z zarządzania i finansów na SGH.

• Z początkiem maja stanowisko partnera zarządzającego kancelarią prawną CMS w Polsce objął Andrzej Pośniak. Zastąpił w tej roli Małgorzatę Surdek, która nadal będzie kierować praktyką postępowań sądowych i arbitrażowych CMS, łącząc ją przez trzy lata z funkcją członka Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego Międzynarodowej Izby Handlowej w Paryżu. Pośniak ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu ryzykiem prawnym, podatkowym i regulacyjnym. Jest rekomendowany jako ekspert w dziedzinie prawa podatkowego przez organizacje Chambers Global i Chambers Europe. W kancelarii CMS pracuje od czwartego roku studiów, które kończył na Wydziale Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

***

Barometr

• Polacy złożyli ok. 16 mln elektronicznych deklaracji podatkowych za 2018 r. – podało Ministerstwo Finansów. To prawie 5 mln więcej niż rok wcześniej. Zdaniem resortu ten wzrost był spowodowany wprowadzoną w tym roku usługą Twój e-PIT, w ramach której Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała dla podatników wypełnione już zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38. W ten sposób złożono ok. 7 mln deklaracji.

• 38 proc. konsumentów w wieku poniżej 25 lat (Generacja Z) wydaje na odzież i obuwie ponad 200 zł miesięcznie. 30 proc. przyznaje, że drugie tyle przeznacza na elektronikę, a 23 proc. na kosmetyki. Tak wynika z raportu „Jak kupuje Generacja Z” przygotowanego przez firmę doradczą Accenture i portal modowy FashionBiznes.pl. Młodzi najchętniej kupują online. Ponad 44 proc. jest gotowych podpiąć swoją kartę płatniczą pod aplikację sklepu. Zaledwie co trzeci Z pracuje zawodowo.

• W minionym roku sądy ogłosiły upadłość 6570 konsumentów. Prawie 58 proc. z nich było notowanych w Krajowym Rejestrze Długów w dniu bankructwa. Mieli na koncie łącznie 141,5 mln zł zaległych płatności. Średni dług wynosił ponad 37 tys. zł. Były to w większości zobowiązania wobec instytucji windykacyjnych oraz firm pożyczkowych. Większość bankrutów to kobiety, mieszkańcy dużych miast i osoby powyżej 55 lat.

Redakcja: Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 20.2019 (3210) z dnia 14.05.2019; Rynek; s. 45
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Jerzy Stuhr (1947–2024). Półśrodki go nie interesowały

Wielcy artyści pozostawiają po sobie legendę. Jerzy Stuhr zostawił ich kilka: inteligenta, moralisty, nauczyciela i mistrza rozrywki.

Janusz Wróblewski
16.07.2024
Reklama