„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Polityka
Huta im. Tadeusza Sendzimira, własność koncernu ArcelorMittal.Artur Silski/EAST NEWS Huta im. Tadeusza Sendzimira, własność koncernu ArcelorMittal.

Wydarzenia

• Koncern ArcelorMittal, największy producent stali w Polsce, planuje od września tymczasowo wstrzymać pracę wielkiego pieca i stalowni w swojej krakowskiej hucie. Decyzja wynika ze spadającego popytu na stal na światowych rynkach, taniego importu surowca ze Wschodu oraz rosnących cen uprawnień do emisji CO₂ i kosztów zakupu prądu. Jak zapowiadają szefowie firmy, ok. 1,2 tys. pracowników tej części huty nie straci jednak pracy. /Polityka Insight Energy

• Kanadyjska spółka giełdowa StillCanna, producent oleju konopnego CBD (kannabidiol), za ok. 90 mln zł kupuje firmę Olimax New Technologies, polskiego producenta konopi siewnych z Bliczy pod Kielcami – podał „Puls Biznesu”. Firma ma własną odmianę konopi używanych w medycynie i różniących się od indyjskich niższą zawartością substancji psychoaktywnych.

British Automotive Holding (BAH), polski importer samochodów Jaguar, Land Rover i Aston Martin, planuje zakup SsangYong Polska. To importer koreańskich aut typu SUV i crossover marki SsangYong, które w Polsce oferowane są przez 22 niezależnych dilerów. Ich sprzedaż w 2018 r. wzrosła o 40 proc. Od 2010 r. właścicielem koreańskiej firmy jest indyjski koncern samochodowy Mahindra&Mahindra ltd.

***

Kadry

Artur Białkowski został dyrektorem zarządzającym sieci placówek medycznych Medicover Polska. Z firmą związany jest od siedmiu lat: był dyrektorem sprzedaży oraz wiceprezesem. Obecnie będzie odpowiadał m.in. za rozwój placówek na terenie kraju oraz usług ambulatoryjnych i niemedycznych. Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich z zarządzania i finansów na SGH.

• Z początkiem maja stanowisko partnera zarządzającego kancelarią prawną CMS w Polsce objął Andrzej Pośniak. Zastąpił w tej roli Małgorzatę Surdek, która nadal będzie kierować praktyką postępowań sądowych i arbitrażowych CMS, łącząc ją przez trzy lata z funkcją członka Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego Międzynarodowej Izby Handlowej w Paryżu. Pośniak ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu ryzykiem prawnym, podatkowym i regulacyjnym. Jest rekomendowany jako ekspert w dziedzinie prawa podatkowego przez organizacje Chambers Global i Chambers Europe. W kancelarii CMS pracuje od czwartego roku studiów, które kończył na Wydziale Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

***

Barometr

• Polacy złożyli ok. 16 mln elektronicznych deklaracji podatkowych za 2018 r. – podało Ministerstwo Finansów. To prawie 5 mln więcej niż rok wcześniej. Zdaniem resortu ten wzrost był spowodowany wprowadzoną w tym roku usługą Twój e-PIT, w ramach której Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała dla podatników wypełnione już zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38. W ten sposób złożono ok. 7 mln deklaracji.

• 38 proc. konsumentów w wieku poniżej 25 lat (Generacja Z) wydaje na odzież i obuwie ponad 200 zł miesięcznie. 30 proc. przyznaje, że drugie tyle przeznacza na elektronikę, a 23 proc. na kosmetyki. Tak wynika z raportu „Jak kupuje Generacja Z” przygotowanego przez firmę doradczą Accenture i portal modowy FashionBiznes.pl. Młodzi najchętniej kupują online. Ponad 44 proc. jest gotowych podpiąć swoją kartę płatniczą pod aplikację sklepu. Zaledwie co trzeci Z pracuje zawodowo.

• W minionym roku sądy ogłosiły upadłość 6570 konsumentów. Prawie 58 proc. z nich było notowanych w Krajowym Rejestrze Długów w dniu bankructwa. Mieli na koncie łącznie 141,5 mln zł zaległych płatności. Średni dług wynosił ponad 37 tys. zł. Były to w większości zobowiązania wobec instytucji windykacyjnych oraz firm pożyczkowych. Większość bankrutów to kobiety, mieszkańcy dużych miast i osoby powyżej 55 lat.

Redakcja: Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 20.2019 (3210) z dnia 14.05.2019; Rynek; s. 45
Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Jak zostałem obrońcą życia. Reporter „Polityki” na szkoleniu antyaborcyjnym

Projekt ustawy zakazującej aborcji, homofobusy, banery ze zdjęciami abortowanych płodów. By przebić się ze swoim przekazem, Fundacja Pro – Prawo do życia idzie szeroko. Szeroko też werbuje, bo również wśród dziennikarzy „Polityki”.

Mateusz Witczak
03.12.2021
Reklama