Nauka

Zmieszani w jaskini

Ile w nas innych gatunków

Przodkowie Homo sapiens. Przodkowie Homo sapiens. Science Photo Library / EAST NEWS
Wszystkich żyjących dziś ludzi zalicza się do jednego gatunku: Homo sapiens. Można jednak na to spojrzeć inaczej.
Na terenach, gdzie dochodziło do kontaktów między Homo sapiens (po lewej) a neandertalczykiem, spotykamy populacje o cechach pośrednich (jak w jaskiniach na górze Karmel), których przynależność gatunkowa od dawna stanowiła przedmiot kontrowersji.Daniela Hitzemann, Stefan Scheer/Wikipedia Na terenach, gdzie dochodziło do kontaktów między Homo sapiens (po lewej) a neandertalczykiem, spotykamy populacje o cechach pośrednich (jak w jaskiniach na górze Karmel), których przynależność gatunkowa od dawna stanowiła przedmiot kontrowersji.

Małpy człekokształtne, które zeszły z drzew i zaczęły chodzić po sawannie na dwóch nogach – tak brzmi najkrótsza definicja nas, ludzi, czyli inaczej homininów. A więc tej gałęzi małp człekokształtnych (hominoidów), która ostatecznie opuściła lasy. Jednak ludzie to nie jedyne małpy, które zeszły z drzew. Zrobiły to też pawiany czy, szerzej, papioniny (od Papio – pawian), do których obok pawianów należą takie rodzaje, jak dżelady, mandryle czy makaki.

Z pawianami na ziemię

Historia małp schodzących z drzew jest fascynująca, bo to grupa ssaków, która od początku swego istnienia z lasami związała się najściślej.

Polityka 22.2019 (3212) z dnia 28.05.2019; Nauka ; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Zmieszani w jaskini"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Za murami seminariów. Co chłopaków tam pcha? Jak sobie radzą?

Dziś mamy w Polsce ponad 70 seminariów, gdzie klerycy przez sześć lat są przygotowywani do swego zawodu.

Adam Szostkiewicz
24.09.2021