Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Nauka

Zmieszani w jaskini

Ile w nas innych gatunków

Przodkowie Homo sapiens. Przodkowie Homo sapiens. Science Photo Library / EAST NEWS
Wszystkich żyjących dziś ludzi zalicza się do jednego gatunku: Homo sapiens. Można jednak na to spojrzeć inaczej.
Na terenach, gdzie dochodziło do kontaktów między Homo sapiens (po lewej) a neandertalczykiem, spotykamy populacje o cechach pośrednich (jak w jaskiniach na górze Karmel), których przynależność gatunkowa od dawna stanowiła przedmiot kontrowersji.Daniela Hitzemann, Stefan Scheer/Wikipedia Na terenach, gdzie dochodziło do kontaktów między Homo sapiens (po lewej) a neandertalczykiem, spotykamy populacje o cechach pośrednich (jak w jaskiniach na górze Karmel), których przynależność gatunkowa od dawna stanowiła przedmiot kontrowersji.

Małpy człekokształtne, które zeszły z drzew i zaczęły chodzić po sawannie na dwóch nogach – tak brzmi najkrótsza definicja nas, ludzi, czyli inaczej homininów. A więc tej gałęzi małp człekokształtnych (hominoidów), która ostatecznie opuściła lasy. Jednak ludzie to nie jedyne małpy, które zeszły z drzew. Zrobiły to też pawiany czy, szerzej, papioniny (od Papio – pawian), do których obok pawianów należą takie rodzaje, jak dżelady, mandryle czy makaki.

Z pawianami na ziemię

Historia małp schodzących z drzew jest fascynująca, bo to grupa ssaków, która od początku swego istnienia z lasami związała się najściślej.

Polityka 22.2019 (3212) z dnia 28.05.2019; Nauka ; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Zmieszani w jaskini"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >