Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Nauka

150 tysięcy za godzinę lotu

F-35: wart swojej ceny?

Taki samolot można kupić już za 100 mln dolarów. Taki samolot można kupić już za 100 mln dolarów. Getty Images
Kiedyś powiedzielibyśmy, że F-35, które chciałaby kupić polska armia, to cud techniki. Po dwóch dekadach od narodzin koncepcji ten samolot piątej generacji wchodzi do użytku, ale traci też część uroku.
Zaprojektowany przez Amerykanów samolot od razu został pomyślany jako wielonarodowe przedsięwzięcie przemysłowe.Staff Sgt. Cory Payne/2D Audiovisual Squadron/Materiały partnera Zaprojektowany przez Amerykanów samolot od razu został pomyślany jako wielonarodowe przedsięwzięcie przemysłowe.

Ministerstwo Obrony Narodowej rozpoczęło sprint po samoloty piątej generacji. Program nowego myśliwca wielozadaniowego o kryptonimie Harpia zmienił się z konkurencji kilku typów maszyn w przymiarki do zakupu jednego określonego rodzaju F-35. O ile styl działań MON budzi wątpliwości, o tyle sam cel już mniej. Wyposażenie sił powietrznych w trudno wykrywalne samoloty najnowszej generacji byłoby ambicją godną uznania, gdyby istotnie wyszło poza wyborcze hasła. Losy tego pomysłu zależą od przychylności strategicznego sojusznika, kalkulacji polityków i rzecz jasna możliwości inwestycyjnych.

Polityka 23.2019 (3213) z dnia 04.06.2019; Nauka ; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "150 tysięcy za godzinę lotu"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >