Nauka

Nie/prawda, że

Sceptyczny przegląd odkryć i przykryć naukowych POLITYKI

Wbrew obiegowym opiniom osoby o ciemnym kolorze skóry też muszą zabezpieczać
się przed słońcem. Dlatego tenisistka Venus Williams nie żałuje kremu z filtrem. Żeby był skuteczny, na 1 cm kw. skóry trzeba nałożyć 2 mg kremu. Wbrew obiegowym opiniom osoby o ciemnym kolorze skóry też muszą zabezpieczać się przed słońcem. Dlatego tenisistka Venus Williams nie żałuje kremu z filtrem. Żeby był skuteczny, na 1 cm kw. skóry trzeba nałożyć 2 mg kremu. Michael Dodge / Getty Images
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć. Nowa stała rubryka działu naukowego.
Aż 69 proc. Europejczyków czerpie informacje na temat zagrożeń związanych z żywnością z telewizji. Na drugim miejscu jest internet 46 proc.Art of Food/Alamy Stock Photo/BEW Aż 69 proc. Europejczyków czerpie informacje na temat zagrożeń związanych z żywnością z telewizji. Na drugim miejscu jest internet 46 proc.

/ zdrowa ochrona

Kremy przeciwsłoneczne nie blokują produkcji witaminy D w organizmie człowieka.

Często się mówi, że medycyna to sztuka wyboru mniejszego zła. Miało to się odnosić również do stosowania kremów z filtrami UV. Ponieważ hamują one dostęp promieniowania ultrafioletowego, chroniąc przed nowotworami skóry, to niestety jednocześnie mogłyby utrudniać syntezę witaminy D. Organizm człowieka wytwarza ją bowiem właśnie pod wpływem słońca. Na szczęście wyniki badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym „British Journal of Dermatology”, których współautorami są lekarze z Łodzi (m.

Polityka 25.2019 (3215) z dnia 17.06.2019; Nauka ; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie/prawda, że"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021