Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Nauka

Nie/prawda, że

Sceptyczny przegląd odkryć i przykryć naukowych POLITYKI

Wbrew obiegowym opiniom osoby o ciemnym kolorze skóry też muszą zabezpieczać
się przed słońcem. Dlatego tenisistka Venus Williams nie żałuje kremu z filtrem. Żeby był skuteczny, na 1 cm kw. skóry trzeba nałożyć 2 mg kremu. Wbrew obiegowym opiniom osoby o ciemnym kolorze skóry też muszą zabezpieczać się przed słońcem. Dlatego tenisistka Venus Williams nie żałuje kremu z filtrem. Żeby był skuteczny, na 1 cm kw. skóry trzeba nałożyć 2 mg kremu. Michael Dodge / Getty Images
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć. Nowa stała rubryka działu naukowego.
Aż 69 proc. Europejczyków czerpie informacje na temat zagrożeń związanych z żywnością z telewizji. Na drugim miejscu jest internet 46 proc.Art of Food/Alamy Stock Photo/BEW Aż 69 proc. Europejczyków czerpie informacje na temat zagrożeń związanych z żywnością z telewizji. Na drugim miejscu jest internet 46 proc.

/ zdrowa ochrona

Kremy przeciwsłoneczne nie blokują produkcji witaminy D w organizmie człowieka.

Często się mówi, że medycyna to sztuka wyboru mniejszego zła. Miało to się odnosić również do stosowania kremów z filtrami UV. Ponieważ hamują one dostęp promieniowania ultrafioletowego, chroniąc przed nowotworami skóry, to niestety jednocześnie mogłyby utrudniać syntezę witaminy D. Organizm człowieka wytwarza ją bowiem właśnie pod wpływem słońca. Na szczęście wyniki badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym „British Journal of Dermatology”, których współautorami są lekarze z Łodzi (m.

Polityka 25.2019 (3215) z dnia 17.06.2019; Nauka ; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie/prawda, że"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >