Nauka

Nie/prawda, że

Przegląd odkryć i przykryć

Choć faktycznie gatunek komara tygrysiego 
dotarł już na południe Europy, to doleciał najwyżej do Czech i nie przetrwał zimy. Choć faktycznie gatunek komara tygrysiego dotarł już na południe Europy, to doleciał najwyżej do Czech i nie przetrwał zimy. Getty Images
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć. Nowa stała rubryka działu naukowego.

/ kraina widliszka

Komar tygrysi nie puka do naszych drzwi.

Wystarczyło kilka słonecznych dni z temperaturą tropików, aby media, spragnione gorących wrażeń, poczuły się jak w dalekiej Azji lub na wyspach Pacyfiku. Stąd ich panika przed komarem tygrysim roznoszącym dengę. Aedes albopictus rzekomo czai się u polskich granic i jak napisano na jednym z portali, „już puka do naszych drzwi”. W internecie pojawili się nawet śmiałkowie, którzy, niczym dzielni wojownicy, takiego komara osobiście ubili.

Polityka 26.2019 (3216) z dnia 25.06.2019; Nauka ; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie/prawda, że"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021