Nauka

Nie/prawda, że

Przegląd odkryć i przykryć

Antarktyka: zero ludzi i 20 mln par pingwinów, ptaków wyjątkowo wrażliwych na zmiany klimatu. Antarktyka: zero ludzi i 20 mln par pingwinów, ptaków wyjątkowo wrażliwych na zmiany klimatu. Wolfgang Kaehler/LightRocket / Getty Images
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.
Prekrokodyle w czasach kryzysu pożywiały się roślinami.Dorling Kindersley/BEW Prekrokodyle w czasach kryzysu pożywiały się roślinami.

/ klimatyczne anomalie

Lód ruszył na Południu

Do 2014 r. powierzchnia lodowa Antarktyki systematycznie rosła, wbrew intuicji karmionej doniesieniami o globalnym ociepleniu. Szokują więc wyniki pomiarów satelitarnych z ostatnich 40 lat ogłoszone w amerykańskim piśmie naukowym PNAS: pokrywa lodowa Antarktyki zaczęła maleć, i to w tempie wielokrotnie szybszym niż ubytek lodu w Arktyce. Jeszcze bardziej szokuje szybkość zmian – w ciągu trzech lat zniknęło ponad 2 mln km kw.

Czytaj także

Rynek

Wojna wódki z piwem

Wódka z piwem toczą wojnę. Obie strony uzbrojone w opinie, ekspertyzy i badania starają się skłonić państwo, żeby wreszcie zrobiło z konkurentem porządek. Od czasów wojny masła z margaryną takiego konfliktu na polskim rynku nie było.

Adam Grzeszak
16.07.2019