Nauka

Nie/prawda, że

Przegląd odkryć i przykryć

Antarktyka: zero ludzi i 20 mln par pingwinów, ptaków wyjątkowo wrażliwych na zmiany klimatu. Antarktyka: zero ludzi i 20 mln par pingwinów, ptaków wyjątkowo wrażliwych na zmiany klimatu. Wolfgang Kaehler/LightRocket / Getty Images
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.
Prekrokodyle w czasach kryzysu pożywiały się roślinami.Dorling Kindersley/BEW Prekrokodyle w czasach kryzysu pożywiały się roślinami.

/ klimatyczne anomalie

Lód ruszył na Południu

Do 2014 r. powierzchnia lodowa Antarktyki systematycznie rosła, wbrew intuicji karmionej doniesieniami o globalnym ociepleniu. Szokują więc wyniki pomiarów satelitarnych z ostatnich 40 lat ogłoszone w amerykańskim piśmie naukowym PNAS: pokrywa lodowa Antarktyki zaczęła maleć, i to w tempie wielokrotnie szybszym niż ubytek lodu w Arktyce. Jeszcze bardziej szokuje szybkość zmian – w ciągu trzech lat zniknęło ponad 2 mln km kw.

Polityka 28.2019 (3218) z dnia 09.07.2019; Nauka ; s. 55
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie/prawda, że"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety na froncie

Rozmowa ze Swiatłaną Aleksijewicz, autorką bestsellera „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o żołnierkach Armii Czerwonej

Paweł Sulik
15.06.2021