Nauka

Nie/prawda, że

Obalamy mity świata (o świadomości roślin, o Biblii i o szczepionkach)

„Nie krytykuję ludzi mówiących do roślin, jakkolwiek byłbym mocno zakłopotany, gdyby któraś kiedykolwiek odpowiedziała”. „Nie krytykuję ludzi mówiących do roślin, jakkolwiek byłbym mocno zakłopotany, gdyby któraś kiedykolwiek odpowiedziała”. Hayati Kayhan / 123 RF
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.

/ bitki botaniczne

Rośliny nie mają świadomości.

Naukowcy z Niemiec, USA i Wielkiej Brytanii podważają tezę o „ukrytym życiu roślin”. Piszą o tym w „Trends in Plant Science”. Magazyn został wybrany celowo. To w nim 13 lat temu ukazał się artykuł „Plant neurobiology: an integrated view of plant signaling”. Dał on początek neurobiologii roślin, czyli dyscyplinie naukowej wyjaśniającej sposoby przetwarzania i przekazywania informacji przez te organizmy.

Czytaj także

Współczesny

Po co właściwie żyjemy? Jaki jest sens życia?

Cóż bardziej jałowego niż pytanie o sens życia? Brzmi patetycznie, a nawet infantylnie. Dorośli unikają takiej frazeologii, jedynie młodzież czasami na nią się jeszcze nabiera. Tylko właściwie dlaczego pytanie o sens życia wzbudza zażenowanie?

Jan Hartman
25.09.2018