Nauka

Nie/prawda, że

Obalamy mity świata (o obojętności, o mikrobach i o poceniu się)

Okazuje się, że im więcej osób widzi niebezpieczne zdarzenie, tym bardziej rośnie szansa, że ktoś przyjdzie z pomocą ofierze. Okazuje się, że im więcej osób widzi niebezpieczne zdarzenie, tym bardziej rośnie szansa, że ktoś przyjdzie z pomocą ofierze. Getty Images
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.
Ignorowanie mikrobów w kontekście globalnego ocieplenia to poważny błąd, który trzeba naprawić.Science Photo Library RF/Getty Images Ignorowanie mikrobów w kontekście globalnego ocieplenia to poważny błąd, który trzeba naprawić.

/ obojętność przechodnia

Im więcej osób jest świadkami przemocy, tym mniejsza szansa, że ktoś pomoże ofierze. Najnowsze wyniki badań przeczą tej teorii.

W 1968 r. Ameryką wstrząsnął artykuł opublikowany na łamach „The New York Times”. Opisano w nim gwałt i morderstwo kobiety mieszkającej w Nowym Jorku, którego świadkami było 38 jej sąsiadów, ale żaden nawet nie wezwał policji. Historia ta skłoniła psychologów do przyjrzenia się tego typu sytuacjom, dzięki czemu odkryto tzw.

Czytaj także

Współczesny

Po co właściwie żyjemy? Jaki jest sens życia?

Cóż bardziej jałowego niż pytanie o sens życia? Brzmi patetycznie, a nawet infantylnie. Dorośli unikają takiej frazeologii, jedynie młodzież czasami na nią się jeszcze nabiera. Tylko właściwie dlaczego pytanie o sens życia wzbudza zażenowanie?

Jan Hartman
25.09.2018