Nauka

Nie/prawda, że

Obalamy mity świata (o obojętności, o mikrobach i o poceniu się)

Okazuje się, że im więcej osób widzi niebezpieczne zdarzenie, tym bardziej rośnie szansa, że ktoś przyjdzie z pomocą ofierze. Okazuje się, że im więcej osób widzi niebezpieczne zdarzenie, tym bardziej rośnie szansa, że ktoś przyjdzie z pomocą ofierze. Getty Images
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.
Ignorowanie mikrobów w kontekście globalnego ocieplenia to poważny błąd, który trzeba naprawić.Science Photo Library RF/Getty Images Ignorowanie mikrobów w kontekście globalnego ocieplenia to poważny błąd, który trzeba naprawić.

/ obojętność przechodnia

Im więcej osób jest świadkami przemocy, tym mniejsza szansa, że ktoś pomoże ofierze. Najnowsze wyniki badań przeczą tej teorii.

W 1968 r. Ameryką wstrząsnął artykuł opublikowany na łamach „The New York Times”. Opisano w nim gwałt i morderstwo kobiety mieszkającej w Nowym Jorku, którego świadkami było 38 jej sąsiadów, ale żaden nawet nie wezwał policji. Historia ta skłoniła psychologów do przyjrzenia się tego typu sytuacjom, dzięki czemu odkryto tzw.

Polityka 32.2019 (3222) z dnia 06.08.2019; Nauka ; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie/prawda, że"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013