Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Nauka

Nie/prawda, że

Obalamy mity świata (o obojętności, o mikrobach i o poceniu się)

Okazuje się, że im więcej osób widzi niebezpieczne zdarzenie, tym bardziej rośnie szansa, że ktoś przyjdzie z pomocą ofierze. Okazuje się, że im więcej osób widzi niebezpieczne zdarzenie, tym bardziej rośnie szansa, że ktoś przyjdzie z pomocą ofierze. Getty Images
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.
Ignorowanie mikrobów w kontekście globalnego ocieplenia to poważny błąd, który trzeba naprawić.Science Photo Library RF/Getty Images Ignorowanie mikrobów w kontekście globalnego ocieplenia to poważny błąd, który trzeba naprawić.

/ obojętność przechodnia

Im więcej osób jest świadkami przemocy, tym mniejsza szansa, że ktoś pomoże ofierze. Najnowsze wyniki badań przeczą tej teorii.

W 1968 r. Ameryką wstrząsnął artykuł opublikowany na łamach „The New York Times”. Opisano w nim gwałt i morderstwo kobiety mieszkającej w Nowym Jorku, którego świadkami było 38 jej sąsiadów, ale żaden nawet nie wezwał policji. Historia ta skłoniła psychologów do przyjrzenia się tego typu sytuacjom, dzięki czemu odkryto tzw.

Polityka 32.2019 (3222) z dnia 06.08.2019; Nauka ; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie/prawda, że"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >