Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Nauka

Arszenik i okrągłe domki

Wakacyjny przewodnik po Śląsku

Wrocławska Hala Stulecia, znajdująca się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, postawiona na niemiecką Wystawę Stulecia w 1913 r. Wrocławska Hala Stulecia, znajdująca się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, postawiona na niemiecką Wystawę Stulecia w 1913 r. Maciej Kulczyński / PAP
To autorski przewodnik nie tylko na czas wakacyjnych podróży: co warto zobaczyć na Śląsku z jego przemysłowego dziedzictwa – i dlaczego.
Sztolnia Czarnego Pstrąga w Reptach (dzielnicy Tarnowskich Gór).Grzegorz Celejewski/Agencja Gazeta Sztolnia Czarnego Pstrąga w Reptach (dzielnicy Tarnowskich Gór).

Na Śląsku (w jego historycznych granicach) zachowały się dziesiątki zabytków związanych z przemysłowym dziedzictwem, a muzea zgromadziły tysiące przedmiotów – świadectw stosowanych niegdyś, a niekiedy jeszcze i dziś, technologii. Jednych zainteresuje zabytkowa kopalnia Guido w Zabrzu, innych – parowy holownik i dźwig pływający we wrocławskim Muzeum Odry, a jeszcze innych – Muzeum Wina w Zielonej Górze. Większość placówek jest opisana w internecie. Warto podążyć istniejącym szlakiem zabytków techniki w woj.

Polityka 33.2019 (3223) z dnia 12.08.2019; Nauka ; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Arszenik i okrągłe domki"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014