Nauka

Arszenik i okrągłe domki

Wakacyjny przewodnik po Śląsku

Wrocławska Hala Stulecia, znajdująca się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, postawiona na niemiecką Wystawę Stulecia w 1913 r. Wrocławska Hala Stulecia, znajdująca się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, postawiona na niemiecką Wystawę Stulecia w 1913 r. Maciej Kulczyński / PAP
To autorski przewodnik nie tylko na czas wakacyjnych podróży: co warto zobaczyć na Śląsku z jego przemysłowego dziedzictwa – i dlaczego.
Sztolnia Czarnego Pstrąga w Reptach (dzielnicy Tarnowskich Gór).Grzegorz Celejewski/Agencja Gazeta Sztolnia Czarnego Pstrąga w Reptach (dzielnicy Tarnowskich Gór).

Na Śląsku (w jego historycznych granicach) zachowały się dziesiątki zabytków związanych z przemysłowym dziedzictwem, a muzea zgromadziły tysiące przedmiotów – świadectw stosowanych niegdyś, a niekiedy jeszcze i dziś, technologii. Jednych zainteresuje zabytkowa kopalnia Guido w Zabrzu, innych – parowy holownik i dźwig pływający we wrocławskim Muzeum Odry, a jeszcze innych – Muzeum Wina w Zielonej Górze. Większość placówek jest opisana w internecie. Warto podążyć istniejącym szlakiem zabytków techniki w woj.

Polityka 33.2019 (3223) z dnia 12.08.2019; Nauka; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Arszenik i okrągłe domki"

Czytaj także

Społeczeństwo

Cierpienia zakupoholika

Poświąteczne wyprzedaże, promocje, raty bez procentów. Świetne okazje dla prawie 20 proc. społeczeństwa mogą być drogą do depresji i samobójstwa. Do tego bowiem może doprowadzić zakupoholizm.

Katarzyna Zdanowicz
16.01.2020