Nauka

Arszenik i okrągłe domki

Wakacyjny przewodnik po Śląsku

Wrocławska Hala Stulecia, znajdująca się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, postawiona na niemiecką Wystawę Stulecia w 1913 r. Wrocławska Hala Stulecia, znajdująca się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, postawiona na niemiecką Wystawę Stulecia w 1913 r. Maciej Kulczyński / PAP
To autorski przewodnik nie tylko na czas wakacyjnych podróży: co warto zobaczyć na Śląsku z jego przemysłowego dziedzictwa – i dlaczego.
Sztolnia Czarnego Pstrąga w Reptach (dzielnicy Tarnowskich Gór).Grzegorz Celejewski/Agencja Gazeta Sztolnia Czarnego Pstrąga w Reptach (dzielnicy Tarnowskich Gór).

Na Śląsku (w jego historycznych granicach) zachowały się dziesiątki zabytków związanych z przemysłowym dziedzictwem, a muzea zgromadziły tysiące przedmiotów – świadectw stosowanych niegdyś, a niekiedy jeszcze i dziś, technologii. Jednych zainteresuje zabytkowa kopalnia Guido w Zabrzu, innych – parowy holownik i dźwig pływający we wrocławskim Muzeum Odry, a jeszcze innych – Muzeum Wina w Zielonej Górze. Większość placówek jest opisana w internecie. Warto podążyć istniejącym szlakiem zabytków techniki w woj.

Czytaj także

Współczesny

Po co właściwie żyjemy? Jaki jest sens życia?

Cóż bardziej jałowego niż pytanie o sens życia? Brzmi patetycznie, a nawet infantylnie. Dorośli unikają takiej frazeologii, jedynie młodzież czasami na nią się jeszcze nabiera. Tylko właściwie dlaczego pytanie o sens życia wzbudza zażenowanie?

Jan Hartman
25.09.2018