Nauka

Nie/prawda, że

Obalamy mity świata (o arytmetyce, e-hulajnogach i homeopatii)

E-hulajnogi są czystsze ekologicznie tylko od  samochodów osobowych. E-hulajnogi są czystsze ekologicznie tylko od samochodów osobowych. Wojciech Stróżyk / Reporter
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.
Zwykła arytmetyka, a tyle zabawy...MS/Polityka Zwykła arytmetyka, a tyle zabawy...

/ mnożenie i dzielenie

Matematyka rozpala bardziej niż Kardashianki.

W internecie poruszenie nieobserwowane od ostatniego skandalu z udziałem słynnych sióstr znanych z tego, że są znane. Jego powodem stało się wyrażenie arytmetyczne 8 : 2 · (2 + 2). Niby niewinne, ale podstępne. Zasiało ziarno niepewności nawet w szeregach redaktorów POLITYKI. Obliczmy więc jego wartość. Ze szkoły wiemy, że najpierw wykonujemy działania w nawiasach, później potęgowanie lub pierwiastkowanie, mnożenie lub dzielenie, a na końcu dodawanie lub odejmowanie.

Polityka 33.2019 (3223) z dnia 12.08.2019; Nauka ; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie/prawda, że"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001