Nauka

Nie/prawda, że

Obalamy mity świata (o arytmetyce, e-hulajnogach i homeopatii)

Zwykła arytmetyka, a tyle zabawy... Zwykła arytmetyka, a tyle zabawy... MS / Polityka
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.
E-hulajnogi są czystsze ekologicznie tylko od  samochodów osobowych.Wojciech Stróżyk/Reporter E-hulajnogi są czystsze ekologicznie tylko od samochodów osobowych.

/ mnożenie i dzielenie

Matematyka rozpala bardziej niż Kardashianki.

W internecie poruszenie nieobserwowane od ostatniego skandalu z udziałem słynnych sióstr znanych z tego, że są znane. Jego powodem stało się wyrażenie arytmetyczne 8 : 2 · (2 + 2). Niby niewinne, ale podstępne. Zasiało ziarno niepewności nawet w szeregach redaktorów POLITYKI. Obliczmy więc jego wartość. Ze szkoły wiemy, że najpierw wykonujemy działania w nawiasach, później potęgowanie lub pierwiastkowanie, mnożenie lub dzielenie, a na końcu dodawanie lub odejmowanie.

Czytaj także

Współczesny

Po co właściwie żyjemy? Jaki jest sens życia?

Cóż bardziej jałowego niż pytanie o sens życia? Brzmi patetycznie, a nawet infantylnie. Dorośli unikają takiej frazeologii, jedynie młodzież czasami na nią się jeszcze nabiera. Tylko właściwie dlaczego pytanie o sens życia wzbudza zażenowanie?

Jan Hartman
25.09.2018