Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Nauka

Muzea zabawek

Wystawa „Wajda” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wystawa „Wajda” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Omar Marques/SOPA Images/LightRocket / Getty Images
Dr Monika Stobiecka, archeolożka i historyczka sztuki, o tym, czy multimedia i gadżety cyfrowe w muzeach to dobry pomysł.
Stawiające na multimedia i gadżety cyfrowe Muzuem Powstania Warszawskiego.Karol Serewis/Gallo Images Poland/Getty Images Stawiające na multimedia i gadżety cyfrowe Muzuem Powstania Warszawskiego.

Agnieszka Krzemińska: – Muzeum Powstania Warszawskiego ma nowe interaktywne urządzenie, skanujące twarz zwiedzającego i wskazujące powstańca, do którego jest on podobny. Dyrektor Jan Ołdakowski przekonuje, że to nowe medium pozwala odkrywać historię na własną rękę, a przy okazji rozpoznać niezidentyfikowanych dotąd bohaterów, jeśli wystąpi rodzinne podobieństwo. Podoba się pani taki cyfrowy gadżet?
Monika Stobiecka: – Nie bardzo. Jeśli uda się kogoś dzięki niemu zidentyfikować, to świetnie, ale poza tym będzie jedynie działał na emocje zwiedzającego, utożsamiając go z powstańcami.

Polityka 35.2019 (3225) z dnia 27.08.2019; Nauka; s. 62
Reklama