Nauka

Nie/prawda, że

Obalamy mity świata (pożarach lasów, zieleni miejskiej, wikingach)

Co roku płonie średnio 3–5 milionów kilometrów kwadratowych lasów, łąk i torfowisk. To tak, jakby paliła się połowa terytorium Europy. Co roku płonie średnio 3–5 milionów kilometrów kwadratowych lasów, łąk i torfowisk. To tak, jakby paliła się połowa terytorium Europy. Gene Blevins / EAST NEWS
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.

/węgiel i ogień

Zła i dobra wiadomość: pożary przyczyniają się do globalnego ocieplenia, ale mniej, niż sądziliśmy.

W tym roku daleką północ dotknęła rekordowa liczba pożarów – płonęły tereny na Syberii, Grenlandii i Alasce. Takich pożarów – oczywiście nie tylko na północy globu – ma być coraz więcej, oczywiście za sprawą globalnego ocieplenia. Do którego zresztą walnie się przyczyniają (np. płonące lasy), dorzucając do atmosfery więcej dwutlenku węgla rocznie niż cały globalny transport.

Polityka 35.2019 (3225) z dnia 27.08.2019; Nauka; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie/prawda, że"

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska jako jedyna w Unii nie udostępnia szczepionki HPV

Szczepionka, którą od 12 lat uznaje się na świecie za wybawienie od raka szyjki macicy, w Polsce jest nadal moralnie podejrzana. Wyparowała też z naszego rynku, za co sami jesteśmy sobie winni.

Paweł Walewski
26.08.2019