Nauka

Nie/prawda, że

Obalamy mity świata (pożarach lasów, zieleni miejskiej, wikingach)

Co roku płonie średnio 3–5 milionów kilometrów kwadratowych lasów, łąk i torfowisk. To tak, jakby paliła się połowa terytorium Europy. Co roku płonie średnio 3–5 milionów kilometrów kwadratowych lasów, łąk i torfowisk. To tak, jakby paliła się połowa terytorium Europy. Gene Blevins / EAST NEWS
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.

/węgiel i ogień

Zła i dobra wiadomość: pożary przyczyniają się do globalnego ocieplenia, ale mniej, niż sądziliśmy.

W tym roku daleką północ dotknęła rekordowa liczba pożarów – płonęły tereny na Syberii, Grenlandii i Alasce. Takich pożarów – oczywiście nie tylko na północy globu – ma być coraz więcej, oczywiście za sprawą globalnego ocieplenia. Do którego zresztą walnie się przyczyniają (np. płonące lasy), dorzucając do atmosfery więcej dwutlenku węgla rocznie niż cały globalny transport.

Polityka 35.2019 (3225) z dnia 27.08.2019; Nauka ; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie/prawda, że"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021