Nauka

Żegluga gwiezdna

Na słonecznym żaglu

Wizualizacja LightSaill 2 nad Ziemią. Wizualizacja LightSaill 2 nad Ziemią. Josh Spradling/AFP / EAST NEWS
Pięćset lat temu Ferdynand Magellan, dzięki sile wiatru i żaglom, wyruszył w pierwszą podróż wokół Ziemi. Dziś żagle też są wykorzystywane podczas projektowania dalekich wypraw, tyle że poza naszą planetę.
Japońska sonda IKAROS. Jej napęd stanowił trapezoidalny żagiel złożony z czterech łopat, o całkowitej powierzchni aż 173 m kw.Andrzej Mirecki/Wikipedia Japońska sonda IKAROS. Jej napęd stanowił trapezoidalny żagiel złożony z czterech łopat, o całkowitej powierzchni aż 173 m kw.

Sonda LightSail 2 to niepozorny obiekt wielkości pudełka do butów. Za to imponujący jest przytwierdzony do niej żagiel (wykonany z mylaru, materiału ochronnego o bardzo dużej odporności na rozciąganie i wysoką temperaturę, grubości zaledwie 4,5 mikrometra): ma powierzchnię 32 m kw. i składa się z czterech trójkątnych tzw. łopato-żagli tworzących kwadrat. Sonda została latem tego roku wyniesiona 720 km nad Ziemię i w końcu lipca zaczęła prawidłowo wykonywać manewry podnoszenia swojej orbity w apogeum (czyli najdalszym punkcie oddalenia od Ziemi) i obniżania jej w perygeum, czyli w punkcie najbliższym.

Polityka 35.2019 (3225) z dnia 27.08.2019; Nauka; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Żegluga gwiezdna"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021