Nauka

Żegluga gwiezdna

Na słonecznym żaglu

Wizualizacja LightSaill 2 nad Ziemią. Wizualizacja LightSaill 2 nad Ziemią. Josh Spradling/AFP / EAST NEWS
Pięćset lat temu Ferdynand Magellan, dzięki sile wiatru i żaglom, wyruszył w pierwszą podróż wokół Ziemi. Dziś żagle też są wykorzystywane podczas projektowania dalekich wypraw, tyle że poza naszą planetę.
Japońska sonda IKAROS. Jej napęd stanowił trapezoidalny żagiel złożony z czterech łopat, o całkowitej powierzchni aż 173 m kw.Andrzej Mirecki/Wikipedia Japońska sonda IKAROS. Jej napęd stanowił trapezoidalny żagiel złożony z czterech łopat, o całkowitej powierzchni aż 173 m kw.

Sonda LightSail 2 to niepozorny obiekt wielkości pudełka do butów. Za to imponujący jest przytwierdzony do niej żagiel (wykonany z mylaru, materiału ochronnego o bardzo dużej odporności na rozciąganie i wysoką temperaturę, grubości zaledwie 4,5 mikrometra): ma powierzchnię 32 m kw. i składa się z czterech trójkątnych tzw. łopato-żagli tworzących kwadrat. Sonda została latem tego roku wyniesiona 720 km nad Ziemię i w końcu lipca zaczęła prawidłowo wykonywać manewry podnoszenia swojej orbity w apogeum (czyli najdalszym punkcie oddalenia od Ziemi) i obniżania jej w perygeum, czyli w punkcie najbliższym.

Polityka 35.2019 (3225) z dnia 27.08.2019; Nauka ; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Żegluga gwiezdna"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Smartfonowa rewolucja według Wiśniewskiego

Czy świat wszechobecnych i wszechmocnych smartfonów jest tym, o czym marzyliśmy? A bezprzewodowa ewolucja stale przyspiesza.

Mariusz Herma
19.10.2021