Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Nauka

Żegluga gwiezdna

Na słonecznym żaglu

Wizualizacja LightSaill 2 nad Ziemią. Wizualizacja LightSaill 2 nad Ziemią. Josh Spradling/AFP / EAST NEWS
Pięćset lat temu Ferdynand Magellan, dzięki sile wiatru i żaglom, wyruszył w pierwszą podróż wokół Ziemi. Dziś żagle też są wykorzystywane podczas projektowania dalekich wypraw, tyle że poza naszą planetę.
Japońska sonda IKAROS. Jej napęd stanowił trapezoidalny żagiel złożony z czterech łopat, o całkowitej powierzchni aż 173 m kw.Andrzej Mirecki/Wikipedia Japońska sonda IKAROS. Jej napęd stanowił trapezoidalny żagiel złożony z czterech łopat, o całkowitej powierzchni aż 173 m kw.

Sonda LightSail 2 to niepozorny obiekt wielkości pudełka do butów. Za to imponujący jest przytwierdzony do niej żagiel (wykonany z mylaru, materiału ochronnego o bardzo dużej odporności na rozciąganie i wysoką temperaturę, grubości zaledwie 4,5 mikrometra): ma powierzchnię 32 m kw. i składa się z czterech trójkątnych tzw. łopato-żagli tworzących kwadrat. Sonda została latem tego roku wyniesiona 720 km nad Ziemię i w końcu lipca zaczęła prawidłowo wykonywać manewry podnoszenia swojej orbity w apogeum (czyli najdalszym punkcie oddalenia od Ziemi) i obniżania jej w perygeum, czyli w punkcie najbliższym.

Polityka 35.2019 (3225) z dnia 27.08.2019; Nauka ; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Żegluga gwiezdna"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >