„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

Kalki lalki

Realnie o sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja, by rozumieć, że delegowane na nią zadanie jest złe, musi mieć zaimplementowany system moralny. Sztuczna inteligencja, by rozumieć, że delegowane na nią zadanie jest złe, musi mieć zaimplementowany system moralny. Kiyoshi Takahase Segundo/Alamy Stock Photo / BEW
Najgorszym scenariuszem rozwoju sztucznej inteligencji byłby ten, w którym pozwolimy zdominować się mechanizmom AI niemającym pojęcia o własnym istnieniu.
Pojęcie „sztuczna inteligencja” zostało wprowadzone w 1955 r. przez amerykańskiego matematyka Johna McCarthy’ego.PantherMedia Pojęcie „sztuczna inteligencja” zostało wprowadzone w 1955 r. przez amerykańskiego matematyka Johna McCarthy’ego.

Sztuczna inteligencja (AI) to ostatnio jedno z najbardziej emocjonujących zagadnień. Wielu komentatorów widzi w niej poważne zagrożenie – zmarły rok temu słynny kosmolog Stephen Hawking przestrzegał, że sztuczna inteligencja może się okazać największym błędem ludzkości. Z kolei zwolennicy postępu technicznego widzą w AI kolejne narzędzie niezwykle przydatne człowiekowi i milowy krok w rozwoju cywilizacji. Kto w tym sporze ma rację?

Odpowiedź nie jest prosta, ale z pewnością pomocne w wyrobieniu opinii będą dwie opublikowane ostatnio po polsku książki.

Polityka 36.2019 (3226) z dnia 03.09.2019; Nauka ; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Kalki lalki"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021