Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Indie dla hindusów

INDIE: Pożegnanie z tolerancją

Dolina Kaszmiru, policjant atakuje muzułmańskich żałobników uczestniczących w procesji z okazji miesiąca muharram. Dolina Kaszmiru, policjant atakuje muzułmańskich żałobników uczestniczących w procesji z okazji miesiąca muharram. Yawar Nazir / Getty Images
W nowym modelu nacjonalizmu stare, równościowe ideały Indii przegrywają z filozofią dumy i agresji. Przemoc w Kaszmirze to tylko początek.
W Indiach trwa sezon na wstawanie z kolan. W Indiach trwa sezon na wstawanie z kolan.

Sprawy toczą się szybko. Od zwycięstwa w wyborach parlamentarnych minęły ledwie cztery miesiące, a w ruch poszło wojsko i zmiany konstytucyjne. Indyjska Partia Ludowa (BJP), prawicowa i firmująca ideologię Indii tylko dla hindusów, czyli wyznawców hinduizmu, głównej i największej religii Indii, wiosną zwiększyła swoją przewagę. Ugrupowanie premiera Narendry Modi’ego zdobyło 37 proc. głosów (wzrost o 6 pkt proc. w porównaniu z 2014 r.) i znów rządzi nie tylko samodzielnie, ale z poczuciem przyzwolenia na radykalne kroki.

Polityka 38.2019 (3228) z dnia 17.09.2019; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Indie dla hindusów"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022