Nauka

Atom w dom?

Energetyka jądrowa: fakty i mity

Energia jądrowa jest bardzo czysta i w porównaniu do innych sposobów wytwarzania energii bezpieczna, jednak obawy budzą rzadkie, ale spektakularne katastrofy Energia jądrowa jest bardzo czysta i w porównaniu do innych sposobów wytwarzania energii bezpieczna, jednak obawy budzą rzadkie, ale spektakularne katastrofy Getty Images
Energetyka jądrowa budzi emocje na całym świecie. Także w Polsce, kraju bez elektrowni atomowej. Potrzebna jest debata kierowana chłodnym rozumem, wolna od uprzedzeń ideologicznych i złych emocji.
Argumenty przeciwników energii jądrowej, choć nośne, mają charakter światopoglądowy lub filozoficzno-polityczny i w niewielkim stopniu korespondują z aktualnym stanem wiedzy.Lito Lizana/SOPA Images/LightRocket/Getty Images Argumenty przeciwników energii jądrowej, choć nośne, mają charakter światopoglądowy lub filozoficzno-polityczny i w niewielkim stopniu korespondują z aktualnym stanem wiedzy.

Katastrofa klimatyczna jest na wyciągnięcie ręki. Jeśli przekroczymy bliski już, choć trudny do dokładnego określenia punkt krytyczny, w systemie klimatycznym uruchomią się sprzężenia zwrotne, które „wypchną” naszą planetę poza obszar, w jakim możliwe jest życie, również ludzkie, w obecnej formie. Aby nie przeciągnąć struny, nie możemy, jako ludzkość, wyemitować do atmosfery więcej niż około 550 Gt CO2.

Nie ma znaczenia, gdzie te emisje nastąpią, w Chinach, w Polsce czy w Australii.

Polityka 38.2019 (3228) z dnia 17.09.2019; Oko na Eko; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Atom w dom?"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Losy władczyń, które nie mogły dać mężom potomka

Kobieta, która nie mogła urodzić następcy tronu, była narażona na niebezpieczeństwa.

Tomasz Targański
23.02.2021