Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Atom w dom?

Energetyka jądrowa: fakty i mity

Energia jądrowa jest bardzo czysta i w porównaniu do innych sposobów wytwarzania energii bezpieczna, jednak obawy budzą rzadkie, ale spektakularne katastrofy Energia jądrowa jest bardzo czysta i w porównaniu do innych sposobów wytwarzania energii bezpieczna, jednak obawy budzą rzadkie, ale spektakularne katastrofy Getty Images
Energetyka jądrowa budzi emocje na całym świecie. Także w Polsce, kraju bez elektrowni atomowej. Potrzebna jest debata kierowana chłodnym rozumem, wolna od uprzedzeń ideologicznych i złych emocji.
Argumenty przeciwników energii jądrowej, choć nośne, mają charakter światopoglądowy lub filozoficzno-polityczny i w niewielkim stopniu korespondują z aktualnym stanem wiedzy.Lito Lizana/SOPA Images/LightRocket/Getty Images Argumenty przeciwników energii jądrowej, choć nośne, mają charakter światopoglądowy lub filozoficzno-polityczny i w niewielkim stopniu korespondują z aktualnym stanem wiedzy.

Katastrofa klimatyczna jest na wyciągnięcie ręki. Jeśli przekroczymy bliski już, choć trudny do dokładnego określenia punkt krytyczny, w systemie klimatycznym uruchomią się sprzężenia zwrotne, które „wypchną” naszą planetę poza obszar, w jakim możliwe jest życie, również ludzkie, w obecnej formie. Aby nie przeciągnąć struny, nie możemy, jako ludzkość, wyemitować do atmosfery więcej niż około 550 Gt CO2.

Nie ma znaczenia, gdzie te emisje nastąpią, w Chinach, w Polsce czy w Australii.

Polityka 38.2019 (3228) z dnia 17.09.2019; Oko na Eko; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Atom w dom?"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022