Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Nauka

Atom w dom?

Energetyka jądrowa: fakty i mity

Energia jądrowa jest bardzo czysta i w porównaniu do innych sposobów wytwarzania energii bezpieczna, jednak obawy budzą rzadkie, ale spektakularne katastrofy Energia jądrowa jest bardzo czysta i w porównaniu do innych sposobów wytwarzania energii bezpieczna, jednak obawy budzą rzadkie, ale spektakularne katastrofy Getty Images
Energetyka jądrowa budzi emocje na całym świecie. Także w Polsce, kraju bez elektrowni atomowej. Potrzebna jest debata kierowana chłodnym rozumem, wolna od uprzedzeń ideologicznych i złych emocji.
Argumenty przeciwników energii jądrowej, choć nośne, mają charakter światopoglądowy lub filozoficzno-polityczny i w niewielkim stopniu korespondują z aktualnym stanem wiedzy.Lito Lizana/SOPA Images/LightRocket/Getty Images Argumenty przeciwników energii jądrowej, choć nośne, mają charakter światopoglądowy lub filozoficzno-polityczny i w niewielkim stopniu korespondują z aktualnym stanem wiedzy.

Katastrofa klimatyczna jest na wyciągnięcie ręki. Jeśli przekroczymy bliski już, choć trudny do dokładnego określenia punkt krytyczny, w systemie klimatycznym uruchomią się sprzężenia zwrotne, które „wypchną” naszą planetę poza obszar, w jakim możliwe jest życie, również ludzkie, w obecnej formie. Aby nie przeciągnąć struny, nie możemy, jako ludzkość, wyemitować do atmosfery więcej niż około 550 Gt CO2.

Nie ma znaczenia, gdzie te emisje nastąpią, w Chinach, w Polsce czy w Australii.

Polityka 38.2019 (3228) z dnia 17.09.2019; Oko na Eko; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Atom w dom?"
Reklama