Nauka

Stulatek i bogini Ziemia

Hipoteza Gai według Lovelocka

James Lovelock James Lovelock Suzanne DeChillo/The New York Times / EAST NEWS
James Lovelock obchodzi w tym roku setne urodziny. Wieszczy, że dla człowieka nadchodzą ciężkie czasy i wciąż rozwija swoją kontrowersyjną hipotezę Gai.
Zdjęcie Ziemi wykonane 24 grudnia 1968 r. przez załogę misji Apollo 8.Apollo 8/NASA Zdjęcie Ziemi wykonane 24 grudnia 1968 r. przez załogę misji Apollo 8.

Jedne chwile od razu zapisują się w historii jako przełomowe, znaczenie innych dostrzega się dopiero po czasie. Do tych pierwszych z pewnością należy pierwsze lądowanie ludzi na Księżycu 20 lipca 1969 r. Niedawno świat hucznie obchodził pięćdziesiątą rocznicę tego zdarzenia. Znamy doskonale jego bohaterów – Neila Armstronga i Buzza Aldrina z misji Apollo 11. Ale osiem miesięcy wcześniej doszło do innego wydarzenia z udziałem amerykańskich astronautów. Ono to sprawiło, że ludzie odkryli nie Srebrny Glob, lecz coś o wiele sobie bliższego.

Polityka 40.2019 (3230) z dnia 01.10.2019; Nauka; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Stulatek i bogini Ziemia"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018