Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Stulatek i bogini Ziemia

Hipoteza Gai według Lovelocka

James Lovelock James Lovelock Suzanne DeChillo/The New York Times / EAST NEWS
James Lovelock obchodzi w tym roku setne urodziny. Wieszczy, że dla człowieka nadchodzą ciężkie czasy i wciąż rozwija swoją kontrowersyjną hipotezę Gai.
Zdjęcie Ziemi wykonane 24 grudnia 1968 r. przez załogę misji Apollo 8.Apollo 8/NASA Zdjęcie Ziemi wykonane 24 grudnia 1968 r. przez załogę misji Apollo 8.

Jedne chwile od razu zapisują się w historii jako przełomowe, znaczenie innych dostrzega się dopiero po czasie. Do tych pierwszych z pewnością należy pierwsze lądowanie ludzi na Księżycu 20 lipca 1969 r. Niedawno świat hucznie obchodził pięćdziesiątą rocznicę tego zdarzenia. Znamy doskonale jego bohaterów – Neila Armstronga i Buzza Aldrina z misji Apollo 11. Ale osiem miesięcy wcześniej doszło do innego wydarzenia z udziałem amerykańskich astronautów. Ono to sprawiło, że ludzie odkryli nie Srebrny Glob, lecz coś o wiele sobie bliższego.

Polityka 40.2019 (3230) z dnia 01.10.2019; Nauka ; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Stulatek i bogini Ziemia"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rowling? Jaka Rowling? Harry Potter i autorka non grata

Huczne obchody 20. rocznicy premiery filmu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” były okazją do wspomnień i wzruszeń. Zabrakło tej, od której wszystko się zaczęło – J.K. Rowling. Zapomnieli o autorce?

Marcin Zwierzchowski
16.01.2022