Nauka

Nie/prawda, że

Obalamy mity świata (o zbożach, piłkarzach i parkowaniu)

Pszenica współczesna jest równie wartościowa jak jej niegdyś uprawiane odmiany. Pszenica współczesna jest równie wartościowa jak jej niegdyś uprawiane odmiany. SPL / EAST NEWS
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.
Czy piłkarze częściej (od nie piłkarzy) cierpią na chorobę Alzheimera i inne otępienia?Getty Images Czy piłkarze częściej (od nie piłkarzy) cierpią na chorobę Alzheimera i inne otępienia?

/ żywieniowe mity

Dawne odmiany zbóż wcale nie są zdrowsze niż wysiewana na całym świecie pszenica zwyczajna.

Konsumenci od kilku lat namawiani są do przerzucenia się na produkty przygotowywane wyłącznie z „dawnych” (i oczywiście droższych) odmian zbóż, np. chleb. Liczni guru zdrowego żywienia twierdzą bowiem, że m.in. kamut (odmiana pszenicy durum), tef (inaczej trawa abisyńska, jeden z gatunków roślin zbożowych), pszenica płaskurka i samopsza czy szarłat (uprawiany dawno temu przez Indian) są lepsze dla naszych organizmów niż rozpowszechniona na świecie pszenica zwyczajna.

Polityka 45.2019 (3235) z dnia 05.11.2019; Nauka ; s. 73
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie/prawda, że"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021